Czujesz ból w ciąży? Mam na to sposób!

Przez lata mojej kariery jako trener medyczny kobiet w ciąży, chyba najczęściej wymawianym zdaniem na pierwszej konsultacji jest do dziś: “Pani Kasiu, bolą mnie żebrabolą mnie pachwiny, boli mnie dół brzucha, bolą mnie pośladki, bolą mnie plecy…można by tak długo wymieniać i wymieniać.

Zdecydowanie ból to jest coś, co towarzyszy kobiecie już od pierwszych tygodni ciąży.
Co jeżeli Ci powiem, że tak nie musi być? Że moje pacjentki z każdą kolejną wizytą odczuwają ulgę i przyjemne rozluźnienie?

Skoro to takie proste to dlaczego wszyscy o tym nie mówią?
Bo fizjoterapia to bardzo młoda dziedzina, a co dopiero fizjoterapia okołopołożnicza. Specjalistów zajmujących się kobietami w ciąży jest stosunkowo bardzo niewiele. W moim mieście (Wrocław) jest może 2-3 specjalistów, którzy mogliby mnie zastąpić na zajęciach z kobietami w ciąży. Nie wspomnę już, że w małych miastach w ogóle nie ma do nich dostępu.
Dlatego też ciężko powiedzieć o dobrym przygotowaniu do porodu tylko przez jedną położną.

Czy znacie kogoś kto jest jednocześnie położną, ginekologiem, fizjoterapeutą dziecięcym, fizjoterapeutą uroginekologicznym, psychologiem, dietetykiem, farmaceutą, trenerem medycznym i ratownikiem?
Bo tyle osób powinno przygotowywać kobiety do porodu i macierzyństwa.

Dlatego właśnie postanowiłam stworzyć miejsce, gdzie zebrałam ponad 13 specjalistów najlepszych w swoich dziedzinach z branży okołopołożniczej, którzy przekazali swoją wiedzę i jest ona teraz dostępna w Całej Polsce! W końcu!

Druga sprawa to brak aktualnej wiedzy lub rzeczywisty brak badań na dany temat. Przykładowo: nie ma badań potwierdzających, że bezpieczna w ciąży, umiarkowana aktywność, ma wpływ na skracanie się szyjki macicy czy wywoływanie porodu. A jednak reżim łóżkowy nadal występuje. Dlaczego? Z moich obserwacji wynika, że wiedza lekarzy nie jest na bieżąco aktualizowana. Już dawno zostały opublikowane badania, które potwierdzają, że nakaz leżenia w ciąży przynosi negatywne skutki dla kobiety i dziecka.

Dlatego z pomocą przychodzi Momama przekazująca Wam informacje na temat bezpieczeństwa, zdrowia i dostępu do opieki okołoporodowej na najwyższym poziomie, czyli wg medycyny opartej na dowodach naukowych o udowodnionej skuteczności (EBM).
Dlaczego w ciąży bolą Cię plecy?

Twoje ciało się zmienia, Twoje mięśnie się maksymalnie rozciągają i napinają, rozciąga się skóra. Pomyśl tylko, jak zmienia się to, czego nie widzimy?

Ciąża to praca dla ciała każdego dnia. To tak, jakbyś zaczęła ciężką pracę na magazynie i nie robiła przerw, nie dbała o oddech, nie dbała o poprawną postawę, miała słabe mięśnie, słabą kondycję! Jakie skutki przyniosłoby to dla Twojego ciała? Właśnie takie, jak ciąża bez zdrowego ruchu. 

Dlaczego tyle mówię o ruchu skoro mowa o bólu?

Bo boli nas to, co jest słabe lub nadmiernie napięte. To co odczuwasz jako ból, to Twoje mięśnie czy więzadła. Słabe mięśnie to te, które są cały czas w maksymalnym rozciągnięciu lub napięciu, czyli wszystkie mięśnie w okolicy rosnącej jak balonik macicy.

Zobacz, co o bólu mówi położna Joanna Dżedżej:

Ból w klatce? Problem z oddechem?

Powodują je napięte mięśnie przepony i międzyżebrowe.

Ból pośladka? Ból odcinka lędźwiowego?

To wszystko przez ograniczoną ruchomość w dolnym odcinku pleców.

Ból pachwin i okolic dołu brzucha?

To przez przeciążone więzadła i ścięgna, ze względu na rosnącą macicę.

Ból kolan, spuchnięte stopy?

Te dolegliwości spowodowane są brakiem ruchu i mobilności w stawach.

Myślę, że najważniejsze dla Ciebie będzie potwierdzenie od innych mam, zobacz na te wiadomości i opinie:

Łatwo to brzmi ale teraz jak to wygląda w praktyce?

Ciężko abyś nagle została ekspertką fizjoterapii lub zaczęła się uczyć anatomii, jeżeli jednak masz dużo czasu i chcesz rozpocząć edukację w tym kierunku, to w Internecie znajdziesz dużo ciekawych materiałów, dotyczących zmiany postawy ciała u kobiety w ciąży oraz instrukcje wykonywania poszczególnych ćwiczeń.
Jeżeli jesteś osobą, która podchodzi do porodu zadaniowo, jesteś otwarta na nowe rozwiązania, chcesz aby Twój poród odbył się w najlepszy możliwy sposób, lubisz wiedzę, lubisz sobie ułatwiać, stawiasz na profesjonalizm– to polecam Ci obejrzeć jeden z naszych materiałów z kursu szkoły rodzenia gdzie opowiadam o zmianach ciała w ciąży.

Zważając na to, że przed Tobą i tak długa droga do zdobywania wiedzy o porodzie i noworodku, to uproszczę Ci szukanie informacji na temat ćwiczeń łagodzących ból w ciąży.
Chcę Ci podarować również jeden z najbardziej lubianych przez nasze ciężarne treningów, czyli trening na ból pleców.

Proponuje Ci nie zwlekać, nie potrzebujesz do tego absolutnie nic, odsuń się parę kroków od ekranu i zacznij razem ze mną:
Mam tylko 5 minut:
Mam więcej czasu dla siebie a przy okazji zobaczę, jak wyglądają zajęcia na żywo na platformie momama:
Pewnie zastanawiasz się czy aktywność jest na pewno bezpieczna w każdym tygodniu ciąży?

Tak, a nawet wskazana. Im wcześniej zaczniesz, tym lepiej dla Ciebie. Tym będziesz mieć więcej siły podczas porodu i macierzyństwa. Jeżeli realizujesz treningi przygotowane specjalnie pod kobiety w ciąży, to śmiało możesz je realizować w każdym tygodniu ciąży.
Pamiętaj, że cały czas mówimy o aktywności przeznaczonej dla kobiet w ciąży prowadzone przez specjalistów wyszkolonych w treningu z ciężarnymi. Te treningi mają na celu przygotowanie ciała do porodu, poprawienie elastyczności i ukrwienia ciała. Nie mają na celu modelowania sylwetki. Tylko takie treningi będą na 100% bezpieczne w ciąży.

Jak często powinnam ćwiczyć aby był efekt?

WHO zaleca umiarkowaną aktywność fizyczną u kobiet w ciąży każdego dnia przez min. 30 minut. Ale z mojego doświadczenia i pracy z ciężarnymi mogę Wam powiedzieć, że nawet przy treningach raz w tygodniu widzę ogromną zmianą i progres. Też zależy wszystko od tego, kto prowadzi trening. Ja zawsze staram się Wam wszystko tłumaczyć, abyście każdego dnia wprowadzały zdrowe nawyki, dzięki którym unikniecie bólu.

Jakie ćwiczenia polecasz na początek?

To pytanie pada najczęściej, jak zacząć? kiedy zacząć? od czego zacząć? Na Wasze potrzeby stworzyłam nawet trening o nazwie: “zacznij tutaj”. Zacznij teraz, już, dzisiaj, bo po co się dalej męczyć? Zacznij od łagodnych ćwiczeń typu: stretching (z ang. rozciąganie) lub trening typu zdrowe plecy. Śmiało możesz zacząć od treningów, które podarowałam Ci wyżej.

Co jeżeli podczas ćwiczeń napina się brzuch?

Chcę Wam o tym napisać i Was tutaj uspokoić, bo często mi to zgłaszacie jako obawę czy problem. To jest całkowicie normalne i musisz mi zaufać, że podczas dobrze przygotowanych treningów nic, absolutnie nic złego nie może się stać Tobie czy dziecku, a to, że będziesz czuła różne napięcia czy ciągnięcia jest związane ze zmianami jakie zachodzą w Twoim ciele. W ciąży nie ćwiczymy mięśnia prostego brzucha, ale mięśni w okolicach brzucha jest dużo więcej i to całkowicie normalne, że będą się napinać podczas ćwiczeń.

Jakich ćwiczeń unikać?

Jeżeli znasz się na treningu i ćwiczyłaś do tej pory na własną rękę, to wyłącz ze swojego treningu ćwiczenia zwiększające ciśnienie w jamie brzusznej, albo te o zbyt wysokiej intensywności: klasyczne brzuszki, planki (deski), pajacykim, skipy czy ćwiczenia z dużym ciężarem.
Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę postaw na treningi z instruktorem. Upewnij się, że osoba prowadząca trening specjalizuje się i ma kwalifikacje w treningu kobiet w ciąży (to, że była w ciąży o tym nie świadczy).

Gdzie szukać treningów dla kobiet w ciąży?

I tutaj mam dla Ciebie niespodziankę i rozwiązanie Twoich problemów czy obaw związanych z ciążą czy porodem. Pewnie już słyszałaś o platformie dla kobiet w ciąży momama.pl. Jest to mój autorski projekt, który stworzyłam przez ostatnie lata wraz z WAMI (tak, to kobiety ciężarne, takie jak Ty pisały nam czego potrzebują). Początkowo była to platforma tylko z treningami przygotowującymi do porodu, dzisiaj to również największa szkoła rodzenia online w Polsce. Mogłabym Ci o niej opowiadać godzinami ale aktualnie można ją przetestować całkowicie za darmo przez 7 dni. Możesz pobrać wszystkie listy, obejrzeć materiały ze szkoły rodzenia, wziąć udział w treningu na żywo czy spotkaniu z położną.

Jeżeli chcesz przygotować się do porodu bez komplikacji, zadbać o siebie, czuć się dobrze w ciąży a co najważniejsze: po porodzie, to nie znajdziesz w tym momencie lepszego miejsca, które da Ci tyle dobrego w ciąży.
Dalej nie jesteś przekonana?
Zobacz co o nas przyszłe mamy które skorzystały z naszej platformy