7 kroków udanego porodu

7 kroków do udanego porodu – poznaj wszystkie!

Od początku powstania platformy momama, regularnie dzielę się z Wami efektami naszej pracy. Wciąż się rozwijamy i poszerzamy naszą działalność. Dziś jesteśmy prężnie rozwijającym się kontem dla kobiet w ciąży i po porodzie i nie zamierzamy się zatrzymywać! Wiemy, jak ważne jest dla Ciebie przygotowanie do porodu, dlatego z tego wpisu dowiesz się, jakie kroki przybliżą Cię do porodu bez komplikacji.

Jestem pewna, że po zapoznaniu się z dzisiejszym wpisem będziesz wiedziała, na co warto zwrócić uwagę. Będziesz w szoku, jak w prosty sposób można przygotować się do porodu. Przejmij kontrolę nad swoim porodem, a co najważniejsze- zminimalizuj lęk przed porodem, a co za tym idzie, również ból.

To Twoja pierwsza ciąża? Zatem dla Ciebie ten materiał jest szczególnie ważny!

Wszystko będziesz mieć poukładane i zwizualizowane. Nic Cię nie zaskoczy i gwarantuję, że dzięki wiedzy tu zdobytej będziesz rozumiała polecenia personelu, a Twoje zdanie zostanie uszanowane a prawa przestrzegane.

Nie będę tu dzisiaj opowiadać o rzeczach, które znajdziesz w szkołach rodzenia ani o teorii z internetu. To będą nasze wskazówki i rady, których nigdzie nie znajdziesz. To są w 100% rady od naszych położnych.

Ten materiał jest dla świadomych kobiet, które wiedzą, że poród to nie jest łatwa sprawa. Przygotowałam go dla tych kobiet, które chcą się przygotować do dobrego porodu i które chcą, aby ten dzień był dla nich wyjątkowy. Jest to dla osób, które podchodzą skrupulatnie do tego tematu i chcą uniknąć komplikacji podczas porodu czy nieporozumienia z personelem.

Jeżeli jesteś osobą, która podchodzi do porodu zadaniowo, jesteś otwarta na nowe rozwiązania, chcesz aby Twój poród odbył się w najlepszy możliwy sposób, lubisz wiedzę, lubisz sobie ułatwiać, stawiasz na profesjonalizm – to super trafiłaś, zostań z nami a na pewno wyciągniesz dużo cennych informacji, dzięki którym Twój poród przebiegnie sprawniej i szybciej.

Zobacz jakie efekty przyniosły nasze autorskie metody przygotowania do porodu!

Pozwól, że powiem kilka słów o sobie.

Nazywam się Katarzyna Kowal i jestem założycielką platformy dla kobiet w ciąży Momama, edukatorką kobiet w ciąży i promotorką nowoczesnego położnictwa. Jestem również trenerem medycznym przygotowującym kobiety w ciąży do porodu ale też pokazuje jak przejść ciąże bez bólu pleców, bioder czy pachwin.

Moim największym osiągnięciem są setki opinii kobiet z całej Polski, które każdego dnia podchodzą do porodu świadome i przygotowane. Poród ich nie przeraża, statystyki nacięć krocza spadają, kobiety rodzące mają mniej komplikacji a po porodzie wracają do swojej formy a nawet do lepszej! Mogę śmiało powiedzieć, że przyczyniamy się do zmiany myślenia na temat porodu. Stawiamy kobietę na równi z dzieckiem, dbamy o Wasze potrzeby, wiemy, co jest dla Was dobre. To Ty stajesz się najważniejszą częścią procesu porodu i macierzyństwa dzięki czemu nie przeżywasz bólu i traumy.

Przeprowadziłam dziesiątki wywiadów i webinarów z ekspertami w dziedzinie położnictwa z całej Polski a w zeszłym roku zrealizowałam swój największy projekt, czyli jedyną w Polsce, tak kompleksową Szkołę Rodzenia.

Co odkryłam? Wiedza chroni, wiedza przygotowuje do porodu, zarówno umysł jak i ciało musi być gotowe. Wszystko wymaga pracy. Nasze materiały są dla osób lubiących zdobywać wiedzę. Wszystko przygotowujemy tak, abyś czuła się kompleksowo wyedukowana i przygotowana na różne scenariusze porodowe.

Zastanów się przez chwilę. Jak by to było, gdybyś mogła zaplanować swój poród? Jak byś się czuła, wiedząc że Twój poród może być dobrym przeżyciem? Jak zareagowaliby Twoi bliscy, gdyby zobaczyli w Tobie siłę? Jak by zareagował Twój partner, gdyby zobaczył w Tobie spokój i odwagę?

To wszystko jest do osiągnięcia, ale musisz włożyć w to trochę swojej pracy. Jeżeli jesteś na to gotowa, to zapraszam Cię do zapoznaniu się z materiałem. 

Krok 1. Edukacja – od tego zaczyna się wszystko!

Im wcześniej zaczniesz, tym lepiej! Najbardziej przerażają tematy, o których nie wiesz. Im więcej zagadnień przyswoisz, tym trudniej będzie Cię zaskoczyć podczas porodu. 

Wiedza zmniejsza lęk związany z porodem lub cesarskim cięciem. Zmniejszenie lęku wpływa na obniżenie poziomu adrenaliny, co pomaga rodzącej się rozluźnić i zredukować stres. Zarówno niższy poziom stresu, jak i adrenaliny wpłynie na zmniejszenie napięcia, a co za tym idzie minimalizuje odczuwanie bólu! (triada Reada). W skrócie: brak wiedzy powoduje większy strach, to powoduje większe napięcie, a większe napięcie powoduje większy ból.

Wiemy, jak wiele z Was korzysta ze szkoły rodzenia i bardzo nas to cieszy. Nie ma bardziej kompleksowego miejsca dla kobiety w ciąży. Dzięki uczestniczeniu w szkole rodzenia dowiesz się jak wygląda poród i zrozumiesz jego proces. Przygotujesz się zarówno do porodu siłami natury, jak i cesarskiego cięcia, które według statystyk spotyka aż 30% kobiet, które tego nie planowały! Nauczysz się najlepszych pozycji, które pomogą ci uniknąć bardzo wielu komplikacji porodowych. Będzie Ci łatwiej jeśli poznasz niewiadome i zgłębisz sposoby na uniknięcie komplikacji.

Wiadomo, szkół rodzenia nie brakuje, dlatego zanim zdecydujesz się na którąś z nich, przejrzyj opinie, specjalistów i zakres kursów. To Ty masz czuć się zaopiekowana, a szkoła powinna spełniać Twoje wymagania. Od tego zależy Twoje przygotowanie, nastawienie, a nawet przebieg porodu. Pamiętaj, by zawsze sprawdzić prawdziwość informacji znalezionych w Internecie, nie wszystkie strony prowadzone są przez specjalistów, uważaj na pułapki!

Staraj się korzystać tylko z kilku wybranych źródeł. Nie jednego ale też nie kilkudziesięciu!

Dlaczego zbyt duża ilość źródeł wiedzy jest zła?
To co czytacie, słuchacie, przeglądacie w sieci to tylko fragmenty, często wyrwane z kontekstu, my zawsze prowadzimy wszystko w cyklach.

Tak samo jest ze szkołą rodzenia – tutaj nie ma standardu jakie tematy powinny być poruszane. Mogę się Wam przyznać, że tworząc nasza szkołę rodzenia przejrzałam programy chyba wszystkich szkół rodzenia w Polsce – zawsze mi czegoś brakowało. Jeśli był dobrze omówiony temat porodu, to po macoszemu został potraktowany temat noworodka, jak było o porodzie naturalnym to nie było o cesarskim cięciu. Były też szkoły, które zajęły się tylko porodem, zupełnie zapominając o połogu i rehabilitacji! I uwaga, wiem dlaczego!

Bo szkoły rodzenia są prowadzone zazwyczaj przez jedną osobę – i teraz powiedzcie mi szczerze?

Czy znacie kogoś kto jest połozną, ginekologiem, fizjoteraputą dziecięcym, fizjoteraputą uroginekologicznym, psychologiem, dietetykiem, farmacuetą, trenerem medycznym i ratownikiem? Bo tyle osób powinno przygotowywać kobiety do porodu i macierzyństwa.

Podsumowując: zacznij jak najszybciej, gdy ciąża jest potwierdzona, wybierz kilka sprawdzonych źródeł wiedzy i się ich trzymaj!
Krok 2. Poznaj swoje prawa.
Czy słyszałaś kiedyś o prawach kobiet rodzących lub o standardzie opieki okołoporodowej?

Jest to wzorzec, przyjęta norma, która dała szansę kobietom w Polsce rodzić zgodnie z najnowszymi standardami. Ten dokument powstał dopiero w 2018 roku, dlatego nie każdy szpital czy położna go przestrzegają. A tak nie powinno być! Dlatego z pomocą przychodzi Momama i po dzisiejszym materiale będziesz wiedziała jak domagać się bezpieczeństwa, zdrowia i dostępu do opieki okołoporodowej na najwyższym poziomie, czyli wg medycyny opartej na dowodach naukowych o udowodnionej skuteczności (EBM).

Obrazkową wersję praw kobiet podczas porodu znajdziesz pod tym linkiem:
A całe rozporządzenie ministra z 2018 roku tutaj
Co jeżeli moje prawa nie są respektowane?


Osoba zaniepokojona taką sytuacją może napisać oficjalne zapytanie do szpitala, czy umożliwia on przyjmowanie dogodnych pozycji rodzącym w nim kobietom i tym samym realizuje Standard Organizacyjny Opieki Okołoporodowej. Jeśli nie spełnia, to jakie są powody takiego postępowania. Taką sytuację można też od razu skierować do Rzecznika Praw Pacjenta, zgłaszając naruszenie Standardu. Warunkiem realizacji prawa do przyjmowania dogodnych pozycji porodowych nie może być opłacenie położnej czy inna opłata – oznaczałoby to ograniczanie praw pacjenta. Dopytujcie się w szpitalach i zgłaszajcie takie sytuacje.
Możecie pisać też na mail kontakt@rodzicpoludzku.pl.

Krok 3. Plan porodu.
Plan Porodu to rodzaj dokumentu, w którym kobieta zawiera wszystkie swoje oczekiwania wobec porodu. W myśl Rozporządzenia Ministra Zdrowia – tzw. standardu opieki okołoporodowej plan porodu powinnaś przygotować wspólnie z osobą sprawującą opiekę w ciąży- położną lub lekarzem.

Plan porodu powinien odnosić się do wielu aspektów takich jak:

  • miejsce i warunki porodu,
  • obecność osoby towarzyszącej,
  • zgoda lub brak zgody na wykonywanie różnych zabiegów medycznych.

Określa on także bardzo precyzyjnie, w jaki sposób chciałabyś, by odbył się poród. Dotyczy to wszystkich okresów porodu i tego, czy np. chcesz być aktywna i mieć możliwość poruszania się, jakie sposoby łagodzenia bólu porodowego najbardziej Ci odpowiadają, czy zależy Ci szczególnie na ochronie krocza. Plan porodu to także dokument w którym możesz wyrazić potrzebę nieprzerwanego kontaktu z dzieckiem przez pierwsze 2 godziny po porodzie, jeśli stan zdrowotny dziecka na to pozwala.

Powinnaś też wziąć pod uwagę, że poród nie zawsze przebiega zgodnie z planem. Plan porodu nie może być dokumentem, który wiąże personelowi ręce. Osoba sprawująca nad Tobą opiekę może zaproponować działania czy zabiegi, niekoniecznie zgodnie z tym, co napisałaś w Planie Porodu, ale adekwatne do konkretnej sytuacji Twojej i Dziecka i do przebiegu porodu. Oczywiście zawsze masz prawo do pełnej informacji i wyrażania świadomej zgody lub odmowy na interwencje medyczne.

Przemyśl jak powinien wyglądać Twój poród, zastanów się nad elementami, które bezwzględnie powinny znaleźć się na planie i o tych, których kategorycznie nie chcesz.

Ważne! Omów go z położną. Często dostaję wiadomości, w których piszecie, że położna nie poprosiła Was o plan. Masz już plan? Pokaż go swojej położnej i wspólnie omówicie wszystkie scenariusze.

Kiedy przekazać plan porodu?

Z Twoim Planem Porodu powinien zapoznać się personel medyczny w momencie przyjęcia cię na oddział, gdy rozpocznie się poród. 

Jeżeli nikt nie poprosi Cię o Twój plan porodu, daj go sama!

Pamiętaj, że poród to wydarzenie, w którym nie wszystko można przewidzieć. Jest prawdopodobne, że części z Twoich planów nie uda się zrealizować. Jeżeli z powodów medycznych lub organizacyjnych opieka ta będzie odbiegać od zapisów w Twoim Planie Porodu, powinnaś zostać szczegółowo o tym poinformowana.

Wzorów planu porodu jest bardzo wiele, my również posiadamy nasz autorski plan na naszej platformie. Nasze położne pracujące na bloku porodowym polecają nawet odręcznie napisane plany porodu.

Krok 4. Metody łagodzenia bólu.

O tym mogłabym Wam napisać epopeję. Prowadzimy osobne warsztaty tylko z tego tematu, a ponieważ obiecałam Wam wiedzę w pigułce to w tym kroku chcę Wam tylko zaznaczyć, że jest to bardzo ważne, abyście zapoznały się ze WSZYSTKIMI metodami przed porodem.

Polecam również zadzwonić do wybranego szpitala aby upewnić się, że wybrane przez Ciebie metody są tam dostępne. Pamiętaj, że do wielu metod, o których Wam mówię każdego dnia nie potrzebujesz specjalnych akcesoriów lub możesz je przygotować samemu.

Przykładowo:

  • kąpiel w ciepłej wodzie,
  • ruchy miednicą,
  • ściskanie grzebienia,
  • aromaterapia,
  • poród w głębokim relaksie- hipnoporód,
  • technika oddechu,
  • niskie, jednostajne buczenie,
  • pozycje wertykalne.
Najważniejsze, żebyś odnalazła to, co Cię rozluźnia i sprawia, że czujesz się dobrze.
Krok 5. Dobrze spakowana torba.

List i artykułów w tym temacie znajdziesz zapewne bardzo dużo. Pamiętaj, aby starać się wybierać listy wraz z omówieniem. My tak robimy. To ważne, ponieważ coraz częściej na bloku porodowym pojawiają się kobiety z pełnymi torbami rzeczy, których nie wiedzą jak użyć. Ważne jest, aby partner również wiedział gdzie co jest, bo pamiętaj: “skurcz nie czeka”. Podczas porodu nie ma czasu na szukanie i grzebanie w torbie lub zastanawianie się “co ja mam z tym zrobić”. Będzie za późno.

Nasze położne przypominają o:
  • dowodzie osobistym,
  • karcie przebiegu ciąży wraz z oryginałami ważnych wyników badań ,
  • dokumencie potwierdzającym ważne ubezpieczenie lub numer PESEL,
  • numerze NIP pracodawcy albo własnym (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą),
  • potwierdzonej grupie krwi,
  • wyniku GBS.

Poza dokumentami musisz odpowiednio przygotować wyprawkę zarówno dla siebie, jak i maleństwa. polecamy osobną torbę na poród a osobą na oddział, gdzie będziesz już ze swoim maleństwem.

Pełną listę wyprawkową wraz z omówieniem znajdziesz oczywiście na platformie momama. Na końcu poinformuje Cię, jak je pobrać za darmo!
Krok 6 Pozycje wertykalne.
Liczne badania naukowe dowiodły, że pozycje wertykalne są niezastąpione podczas porodu.


Są to oczywiste korzyści, jak ochrona przed komplikacjami i nacięciem krocza, warto również zwrócić uwagę na ich działanie przeciwbólowe. Poród w pozycji wertykalnej wymaga mniej wysiłku ze strony zarówno rodzącej kobiety, jak i dziecka. Dzięki temu mniej się będziesz stresować, co również pozytywnie wpływa na przebieg porodu bez bólu. Dodatkowo podczas pozycji wertykalnych ustawiasz miednicę w najlepszym dla siebie położeniu, co również pomaga radzić sobie z bólem. Podczas porodu odgina się kość krzyżowa, która daje 2 centymetry więcej do obwodu kanału rodnego. Dlatego warto wykorzystywać do porodu inne pozycje niż leżąca na plecach. Ten sposób będzie Ci przyjacielem w II okresie porodu podczas parcia.

 

W I okresie porodu, gdy skurcze mięśnia macicy nie są jeszcze tak bardzo intensywne lub jeden skurcz jest słabiej odczuwalny niż drugi, jedne są rzadsze- drugie są częstsze, to możemy wykorzystać kilka pozycji porodowych, które przyśpieszą nam tą czynność skurczową mięśnia macicy i w sposób naturalny z wykorzystaniem aktywności fizycznej możemy pomóc sobie i dziecku.

Poniżej fragmenty z naszych filmów instruktażowych kręconych na sali porodowej pokazujących przykładowe pozycje wertykalne.
Krok 7 – Sprawne ciało to sprawny poród, poród to ruch, czyli jak mieć siłę podczas porodu.

Przechodzimy do mojego ulubionego tematu bo jak wiesz, jestem trenerem medycznym kobiet w ciąży i każdego dnia przygotowuje kobiety do aktywnego i fizjologicznego porodu.

Zajęcia prowadzę na żywo na platformie momama.pl ale jeżeli szukasz bazy bezpiecznych treningów dla każdego i na każdym etapie ciąży, to również je tam znajdziesz. Wiem, że ciąża to nie jest moment, w którym tryskasz energią, ale zaufaj mi!

Nawet jeżeli nigdy nie miałaś nic wspólnego ze sportem to pokochasz ćwiczenia w ciąży.
Dlaczego?
Bo w końcu przestanie Cię wszystko boleć. Przestaniesz się czuć jak beczka, która ma ograniczoną ruchomość. Nie dość, że odejdą bóle pleców, pachwin czy bioder, to jeszcze usprawnisz poród, ochronisz krocze i zmniejszysz ból.
Czy nadal potrzebujesz zachęty? Proszę bardzo:

Najnowsze badania jasno wskazują, że u kobiet, które ćwiczyły w czasie ciąży, rzadziej występowały komplikacje. Dodatkowo Polskie Towarzystwo ginekologiczne wręcz zaleca umiarkowaną aktywność każdego dnia.

Dzięki aktywności fizycznej w czasie ciąży Twoje ciało będzie bardziej sprawne a miednica bardziej mobilna. Pamiętaj, że ćwiczysz nie tylko dla siebie, ale również dla swojego Maleństwa, które na ostatnim etapie ciąży będzie lepiej wstawiało się w kanał rodny. To z kolei może zapobiec takiej komplikacji jak braku postępu porodu, z powodu niekorzystnego ułożenia dziecka w kanale rodnym. Dodatkowo ćwiczenia poprawiają ukrwienie. Twoje narządy, w tym macica, będą bardziej ukrwione co może zapobiec różnym krwotokom.

Jeśli dobrze wykorzystasz czas w ciąży na łagodne ćwiczenia, pomożesz chronić swoje krocze przed nacięciem czy pęknięciem, ponieważ aktywność fizyczna w ciąży zwiększa elastyczność tkanek krocza i przygotowuje miednicę. Odpowiednie ułożenie miednicy powoduje, że główka dziecka równomiernie naciska na Twoje krocze. 
Wszystkie te działania mają na celu ochronę twojego krocza i odbytu.

Jaka aktywność powinna znaleźć się w Twoim codziennym grafiku? Wszystko zależy od Twoich możliwości, predyspozycji, wytrwałości i zaleceń lekarza. Pamiętaj, że ćwiczenia powinnaś wykonywać ze zmniejszoną intensywnością i kontrolą oddechu. Dla jednej z Was idealna będzie joga, bo przygotuje zarówno Twoje ciało, jak i umysł, a dla innych niezastąpione będą treningi na plecy. Wszystkie ćwiczenia, które są skierowane do kobiet w ciąży będą dla Ciebie dobre! Oczywiście pod warunkiem, że lekarz nie powie stanowczego NIE, jednak już niejednokrotnie udowodniliśmy, że reżim łóżkowy jest bardziej szkodliwy, niż minimalny ruch. Także delikatny stretching i zwiększanie zakresów ruchu przy minimalnej intensywności zaleca się nawet przy skracającej się szyjce macicy.

Czy Ty też widzisz teraz, ile jest zadań przed porodem? Czy widzisz, że ten temat można zgłębić?

Mam nadzieję, że już czujesz mniejsze obawy przed porodem. Mam nadzieję, że zgodzisz się ze mną, że do porodu można się przygotować i można zmniejszyć przed nim lęk, a co za tym idzie też odczuwany ból. Dlatego jeżeli już teraz poczułaś się lepiej przygotowana, to co będzie jak zrealizujesz cały nasz kurs?

Daj mi dosłownie kilka minut i tak, jak obiecałam, pokażę Ci nasz autorski program szkoły rodzenia, który rozwiewa wątpliwości nawet tych najbardziej przerażonych porodem kobiet!

Jeżeli podobał Ci się dzisiejszy wpis, to jest on dopiero początkiem, a to, co mamy Ci do zaoferowania to petarda! Jeżeli chcesz wejść na wyższy poziom, to mam dla Ciebie coś, co bardzo Ci pomoże. Projekt, nad którym pracowałam wraz z 13 specjalistami w całej Polski to jedyne takie miejsce gdzie znajdziesz odpowiedzi na ponad 100 zagadnień związanych z porodem, laktacją czy noworodkiem. Wszystkie najpotrzebniejsze listy, najnowsze wytyczne a do tego 2 razy w tygodniu spotkania na żywo!

Jeżeli traktujesz poród, jako najważniejszy moment w swoim życiu i to powinnaś przygotować się do niego najlepiej, jak to możliwe.
Jak tego dokonać?

Już teraz zapraszam Cię do zapoznania się z naszą platformą Momama!
Najlepsza szkoła rodzenia online w Polsce, zajęcia przygotowujące do porodu i listy czekają na Ciebie!
Cała niezbędna wiedza od najlepszy specjalistów na wyciągnięcie twojej ręki.