Najważniejsze w tym tygodniu

Twoje maleństwo zaczyna przybierać na wadze i obrastać tłuszczykiem. Na głowie pojawia się więcej włosów.Twoje włosy też mogą wyglądać wyjątkowo lśniąco.

W razie przedwczesnego porodu, Twój  maluszek- z pomocą inkubatora- mógłby już funkcjonować poza macicą.

1 miesiąc

1 trymestr

38 tygodni

Twoje dziecko jest już wielkości cukini

ok. 35 cm

700 gram

Rozwój dziecka

Pulchniutkie ciałko

Twoje dziecko wkrótce zamieni swój długi, chudziutki wygląd na pulchniutkie ciałko. Pojawia się tłuszczyk dziecięcy. Gdy to zrobi, jego pomarszczona skórka zacznie się wygładzać i coraz bardziej przypominać noworodka.

Można mnie już czesać

Na głowie Twojego maleństwa rośnie coraz więcej włosów – i gdybyś mogła to zobaczyć, byłabyś w stanie dostrzec ich kolor i teksturę!

Oddycham już prawie samodzielnie!

Płuca Twojego dziecka już są prawie gotowe jednak wciąż się rozwijają.  W tym tygodniu udrażniają się także nozdrza dziecka aby zaraz po urodzeniu mogło wziąć głęboki wdech!

Zmiany u Ciebie

Gęste włosy

Twoje włosy mogą wyglądać teraz pełniej i bardziej lśniąco niż wczesniej. To nie dlatego, że rośnie Ci więcej włosów tylko dzięki zmianom hormonalnym włosy, które normalnie by wypadły, trzymają się teraz dłużej niż zwykle. Ciesz się tym póki możesz – dodatkowe włosy wypadną po porodzie.

Masz bladą skórę?

Bladość skóry jest oznaką niedokrwistości z niedoboru żelaza . Jest to dość powszechne w tym  czasie ciąży, dlatego lekarze w tym czasie proszą o zbadanie poziomu żelaza.

Nie czuję ruchów mojego dziecka

Przyzwyczaiłaś się do kopnięć i ruchów dziecka o różnych porach dnia? Twoje dziecko dopasowuje się teraz do Twojego trybu dnia i pomału zaczyna mieć już swoje stałe pory spania i ruchu. Dodatkowo jak się ruszasz, Twoje dziecko jest wtedy kołysane do snu a jak siadasz czy chcesz chwilę odpocząć- wtedy się aktywuje!

Zmienił się kształt Twojego brzucha?

Twoje dziecko rozpycha teraz macicę również na boki, dlatego jego kształt może nie być już taki okrąglutki. Każdy brzuch jest inny i nie ma wpływu na datę porodu. Może jedynie przesuwać Twój środek ciężkości co wpływa na Twoją postawę ciała i sposób chodzenia. Może to również nasilić bóle pleców. Pamiętaj o regularnych ćwiczeniach.

Zachcianki

Zmiany hormonalne mogą wpływać na Twój smak i zapach. Może to powodować zachcianki lub awersje do niektórych produktów. Pamiętaj aby nie dać się za bardzo ponieść. Dla zdrowia dziecka staraj się trzymać dietę.

Porady i zalecenia

Wybierz imię dla dziecka

Jeżeli nie masz jeszcze wybranych propozycji, poświęć chwilę na wybór imienia dla dziecka.

Obserwuj zmiany

Jeżeli zauważysz niepokojące zmiany: zmiana wydzieliny, mocniejsze niż zwykle bóle, nagłe wymioty, częste skurcze, bolesne oddawanie moczu, dreszcze, gorączka, ostry nieustępujący ból głowy, obrzęk twarzy czy inne niewystępujące wcześniej objawy- skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa występuje głównie między 24. a 28. tygodniem.  Poniewaz ciężko ją rozpoznać, w tym tygodniu warto zrobić przesiewowe badania stężenia glukozy we krwi. Twój lekarz prowadzący pewnie już Ci to zlecił. Badanie polega na pobraniu krwi na czczo, następnie wypiciu roztworu glukozy i ponownym pobraniu krwi po godzinie i po 2 godzinach. Spokojnie, najczęściej leczy się to odpowiednią dietą, a dopiero jeżeli ta nie zadziała- włączamy insulinę. Pamiętaj aby cały czas aktywną. Jeżeli nie masz przeciwwskazań- możesz uprawiać seks 🙂