Najczęstsze problemy noworodkowe.

Witam Cię na 2 lekcji naszego bezpłatnego mini kursu: będę mamą i co dalej.

Dzisiaj dowiesz się ze szczegółami, jakie problemy mogą się pojawić z noworodkiem w pierwszych dobach jego życia. Poczujesz ulgę, rozwiejesz wątpliwości i obawy o zdrowie i życie Twojego maleństwa, dzięki sprawdzonej wiedzy na temat pierwszych problemów na sali porodowej. Wraz z położnymi z naszego zespołu i dzięki ich doświadczeniu z sali porodowej nauczymy Cię, jak radzić sobie w sytuacjach problematycznych.

Nazywam się Katarzyna Kowal i jestem odpowiedzialna za powstanie największej w Polsce platformy edukacyjnej dla kobiet w ciąży Momama.pl. Jestem również trenerką medyczną i edukatorką kobiet w ciąży i po porodzie oraz promotorką nowoczesnego położnictwa.

Założyłam platformę Momama po to, aby pomagać kobietom na każdym etapie ciąży i w połogu. Potem wszystko potoczyło się lawinowo. Wraz z zespołem doświadczonych specjalistów zaczęliśmy przekazywać Wam wiedzę okołoporodową online. W naszych webinarach z chęcią brali udział wybitni ginekolodzy i położne. Wraz z rozwojem platformy wskazywałyście coraz większą potrzebę edukacji o problemach noworodkowych.
Dziękuje Wam za to, bo kręcenie materiałów z prawdziwym noworodkiem- Tymusiem było ogromną przyjemnością zarówno dla nas, jak i dla naszych kursantek:)
Zwieńczeniem naszej kilkuletniej pracy było powstanie najnowocześniejszej szkoły rodzenia online, która z powodzeniem zastępuje placówki stacjonarne. Zawsze czułam niesprawiedliwość, że nie każdy ma dostęp do dobrych specjalistów. Dobrych czyli takich, którzy są otwarci na wiedzę, świadomi, którzy praktykują w oparciu o potwierdzone informacje ze świata nauki. Dlatego przeniesienie wiedzy z naszej szkoły rodzenia do internetu jest dla mnie ogromnym sukcesem i przyszłością nowoczesnej opieki okołoporodowej.

Jako osoba, która każdego dnia zajmuje się edukacją kobiet w ciąży, chcę aby ten kurs pomógł Ci przeżyć poród sprawnie i bez strachu. To będzie najcudowniejsze wydarzenie w Twoim życiu, ponieważ będą to narodziny matki i dziecka. To ważne, abyś realizowała kurs po kolei, bo dzisiejszy materiał jest powiązany z poprzednim. Dzięki temu zrozumiesz więcej i lepiej przygotujesz się do dobrego porodu bez traumy oraz najpiękniejszych chwil na sali poporodowej.

Zaufaj mojej edukacji i staraj się na bieżąco realizować lekcje w odpowiedniej kolejności.

Jeżeli potrzebujesz motywacji, to wspieramy Cię również na żywo i odpowiadamy na pytania związane z porodem lub noworodkiem na naszym instagramie @momama_twojaciaza

W poprzedniej lekcji przypomniałam Ci, co się dzieje w poszczególnych okresach porodu, a także nakreśliłam, czego możesz się spodziewać tuż po porodzie.
Dzięki temu wiesz już, kiedy Twoje dziecko zostanie zabrane na ocenę pediatryczną, co oznaczają punkty w skali Apgar, oraz kiedy te punkty powinny wzbudzić Twój niepokój. To normalne, że zastanawiasz się, jak będą wyglądały pierwsze chwile Twojego dziecka po porodzie. Chcę przybliżyć Ci ten moment, aby nic Cię nie zaskoczyło. 

Przez bardzo długi czas nasze kursy szkoły rodzenia skupiały się głównie na kobietach ciężarnych i ich potrzebach. To dzięki Wam stworzyliśmy kursy przygotowujące do aktywnego porodu oraz wyszliśmy poza tematy Tabu i od lat edukujemy Was w temacie komplikacji okołoporodowych.

Oprócz oczywistych aspektów ciążowo-porodowych, które omawia każda szkoła rodzenia, my poruszamy również te zagadnienia, które pomogą Ci zrozumieć, co się dzieje podczas pierwszych chwil po urodzeniu dziecka. Mówimy o problemach noworodkowych i o tym co dzieje się z ciałem kobiety.

Tak, Ty jesteś dla nas bardzo ważna!

Do współpracy przy tym kursie zaprosiłam Agnieszkę Małolepszy, położną która została wybrana w ogólnopolskim głosowaniu jako “Położna na Medal”. To właśnie nasza położna środowiskowa Agnieszka wprowadzi Cię w świat pierwszych chwil z noworodkiem.

Jak wygląda noworodek i co powinno Cię martwić?

Wiesz już też, że zaraz po porodzie Twoje dziecko NIE będzie piękne, różowe i kształtne. Dzieci często są bardzo czerwone, pobrudzone mazią, spuchnięte lub sine. Bywa, że mają zniekształconą główkę, ale nie martw się, w 2-3 dobie nabierze pięknego kształtu

To, jak wygląda noworodek po porodzie, wynika z drogi, jaką malec pokonuje, przechodząc przez wąski kanał rodny, ale i z niedojrzałości jego organizmu. Aby zniknęły znamiona, opuchnięcia, krostki, a części ciała zmieniły swoje proporcje, potrzeba dni, a czasem tygodni. 

Czy to normalne, że ma krostki lub popękane naczynka?
Czy powinnaś martwić się tym, że jest opuchnięty i siny?

A może to normalne?
O tym już za chwilę. 

Poniżej przedstawimy ci 9 najczęstszych problemów noworodkowych z którymi możesz się spotkać.
1. Kształt główki

Główka Twojego dziecka podczas porodu toruje drogę przez kanał rodny. Dzięki temu, że połączenia między kośćmi czaszki nie są jeszcze zrośnięte i są plastyczne, mogą zmieniać swoją pozycję. Kości zbliżają się do siebie lub zachodzą jedna na drugą. To wszystko powoduje, że główka Twojego dziecka po porodzie może być spiczasto wydłużona, a na jej szczycie pojawia się tzw. przedgłowie, czyli miękka, zasiniona „czapeczka”. Nie martw się, to odwracalny proces. Głowa wróci do normalnego, owalnego kształtu w ciągu kilku dni, w rzadkich przypadkach może to trwać do 2 tygodni.

2. Sina buzia

Już wspominałam powyżej, że dziecko po porodzie nie wygląda jak bobas z reklamy. Może być opuchnięte, mieć siniaki na czole i policzkach, spłaszczony nosek. Siniaki szybko znikną, a nos wyprostuje się sam i nie należy prostować go na siłę. Musisz wiedzieć, że to tylko etap przejściowy, buzia Twojego dziecka się unormuje, wraz z czasem dzidziuś się zregeneruje po ciężkiej drodze, jaką musiał przejść podczas porodu.

A co  z wybroczynami i naczyniakami? O tym w filmie poniżej opowiada Agnieszka Małolepszy- położna wybrana przez Polki na “Położną na Medal”. Obejrzyj filmik i rozwiej swoje wątpliwości.

3. Skóra

Skóra Twojego maleństwa po porodzie jest cienka, z prześwitującą siateczką naczyń krwionośnych – to dlatego ma zwykle czerwony lub różowy kolor. To normalny wygląd skóry noworodka.

Tuż po porodzie skóra dziecka urodzonego o czasie może być pokryta mazią płodową – tłustą białą wydzieliną, która podczas ciąży izoluje skórę dziecka od płynu owodniowego, a podczas porodu ułatwia dziecku przeciskanie się przez kanał rodny.

Duża ilość mazi płodowej występuje u wcześniaków, natomiast nie ma jej prawie u dzieci urodzonych po terminie. Dlatego takie dzieci rodzą się zwykle z suchą, łuszczącą się skórą. Nie wymaga to leczenia – by stan skóry wrócił do normy, wystarczy te miejsca natłuszczać.

Na skutek zbyt małej ilości mazi płodowej dzieci, które urodziły się ponad dwa tygodnie po przewidywanym terminie porodu, mogą też mieć pomarszczone dłonie i stopy.

Co jeszcze może pojawić się na skórze Twojego dziecka i jednocześnie nie powinno wzbudzać Twojego strachu? Zobacz co na temat trądziku noworodkowego mówi w filmie nasza położna.

4. Pępek i brzuszek noworodka

Brzuszek noworodka powinien być lekko napięty, ale nie twardy. Przez cienką skórę dziecka po porodzie możemy czasem zauważyć zarys jelit. Po 1-3 minut pępowina zostanie przecięta a na pępku dziecka zostanie założona plastikowa klamra. Od tej pory będziesz musiała  pielęgnować usychający kikut pępowinowy.

Nie bój się go dotykać podczas pielęgnacji, kikut nie ma zakończeń nerwowych, więc nie boli, gdy go dotykasz. Nie bój się również, że go urwiesz – jak odleci, to znaczy, że był na niego czas.

Kikut pępowinowy zastanawia wielu przyszłych rodziców, dlatego w zrozumieniu tego tematu pomoże krótki film, podczas którego położna w sposób przystępny i zrozumiały opowiada jak pielęgnować to miejsce u dziecka. Kikut nie stanowi również przeciwwskazania do układania dziecka na brzuchu.

5. Oczy noworodka

Zapewne zauważyłaś, że prawie wszystkie dzieci w Twoim otoczeniu rodzą się z niebieskimi tęczówkami. Warunkuje to nasza szerokość geograficzna. Kolor oczu Twojego dziecka będzie się zmieniał do 6. miesiąca życia, lub zostanie niebieski. Tuż po porodzie powieki bywają obrzmiałe i zaczerwienione, a sama tęczówka niezbyt przejrzysta. Kanaliki łzowe są jeszcze słabo wykształcone, dlatego dziecko po porodzie może budzić się ze sklejonymi powiekami.

6. Powiększone sutki u noworodka

Po porodzie sutki mogą być lekko obrzmiałe i zaczerwienione, może też z nich wypływać przezroczysty albo białawy płyn. Dotyka to zarówno chłopców i dziewczynek. Dzieje się tak za sprawą hormonów, które przedostają się przez łożysko do płodu. Wywierają taki sam wpływ na dziecko, jak na jego mamę (u mamy są odpowiedzialne za laktację).

Nie jest to powód do niepokoju, zmiany należy pozostawić bez ingerencji i leczenia.. W żadnym wypadku gruczołów piersiowych nie wolno wyciskać. Zaniepokoić powinien jedynie wyciek z jednego sutka, któremu towarzyszy zaczerwienienie, obrzęk i podwyższona temperatura.

Więcej na temat gruczołów sutkowych u noworodka znajdziesz w filmiku, który załączyłam Ci do tego tematu.

7. Dłonie i stópki

Noworodki po porodzie trzymają dłonie zaciśnięte w piąstki – jest to objaw prawidłowego napięcia mięśni. W pierwszych tygodniach po urodzeniu można obserwować u dziecka zaburzenia termoregulacji. Dlatego rączki (i stópki) dziecka mogą być chłodne, mieć niebieskoszary lub siny kolor.

Noworodek ma bardzo cienkie i delikatne paznokcie. Bywa, że dzieci rodzą się już z długimi paznokciami. Jednak z pierwszym przycinaniem warto zaczekać, dopóki nie wrócicie ze szpitala do domu. Pielęgnację paznokci najlepiej zrobić około tydzień od porodu. Paznokcie noworodka są bardzo cienkie i obcinanie ich w pierwszym miesiącu może stanowić nie lada problem, dlatego nie musisz tego robić.

8. Żółtaczka

Żółtaczka u noworodka w większości przypadków jest naturalnym zjawiskiem. Tak zwaną żółtaczkę fizjologiczną przechodzi ok. 70 procent urodzonych o czasie noworodków i ok. 90 procent wcześniaków. Jej głównym objawem jest zażółcenie skóry, które nie wymaga leczenia. Niektóre noworodki przechodzą jednak żółtaczkę patologiczną, która może mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie. 

Sprawdź co na ten temat mówi położna – Agnieszka Małolepszy. Obejrzyj filmik i rozwiej swoje obawy związane z żółtaczką noworodkową.

9. Poważniejsze problemy noworodkowe. Kiedy mogą mnie rozdzielić z dzieckiem?

O ile wyżej wymienione problemy są bardzo częste i mam nadzieję, że po dzisiejszym wpisie nie będą Ci podnosić ciśnienia, to są pewne sytuacje, które mogą spowodować rozdzielenie mamy z noworodkiem. Nie musi to być powód do niepokoju, dlatego zależy mi, abyś już teraz o tym wiedziała.

Na poprzedniej lekcji dowiedziałaś się, że mogą Cie rozdzielić z dzieckiem gdy ocena maluszka będzie poniżej 6 w skali Apgar.Kiedy ocena w skali Apgar może być poniżej 6?

niedotlenienie,
zaburzenia glikemii,
obolałe dziecko po vacum czy kleszczach,
wcześniak/ poród przedwczesny,
nieprawidłowości wykryte podczas przebiegu ciąży,
dziecko skrajnie małe/duże
I najważniejesze!
O tych sytuacjach oraz innych komplikacjach po porodzie dowiesz się podczas BEZPŁATNYCH warsztatów, które są ostatnią częścią naszego bezpłatnego mini kursu. Wraz położnymi z naszego zespołu w łatwy i przystępny sposób przekażemy Ci wiedzę, dzięki której zmniejszysz lęk i swoje obawy o poród i dziecko.
Zapisz się już dzisiaj klikając poniższy link