MOMAMA ODPOWIADA

Ból podczas porodu – jak sobie z nim radzić?

Cześć!

Nazywam się Katarzyna Kowal i jestem założycielką platformy dla kobiet w ciąży Momama.pl, z której skorzystało już prawie 4000 kobiet z całej Polski. Jestem również trenerem medycznym i edukatorem kobiet w ciąży i po porodzie oraz promotorką nowoczesnego położnictwa i ochrony krocza.

Witam Was na kolejnym już Mini Kursie z Momama! Tym razem zajmiemy się tematyką bólu podczas porodu. Poprzednie akcje spotkały się z ogromnym zainteresowaniem, dlatego postanowiłam nie zatrzymywać się i dalej szerzyć najnowocześniejszą wiedzę z tematyki okołoporodowej. 

Na platformie momama.pl wraz z zespołem naszych położnych i ginekologów, przekazujemy Wam najbardziej potrzebną wiedzę w przystępny sposób. Wszystko w naszej szkole rodzenia jest przedstawione jasno, krok po kroku. Nasze kursy są przygotowane tak, aby nie ominął Cię żaden aspekt przebiegu ciąży, przygotowania do porodu i połogu, o którym nikt nie mówi! Skorzystaj z bezpłatnej wiedzy i doświadczenia naszych położnych i lekarzy. 

Dziś zaprosiłam do stworzenia tego materiału naszą wybitną położną – poznajcie Martę Mszanowską.

Cześć, tu Marta Mszanowska, jestem położną i od 18 lat pracuje na oddziale porodowym w jednym z poznańskich szpitali. Towarzyszę kobietom w tym ważnym dniu, jakim jest dzień porodu oraz pomagam im w przygotowaniu do tych chwil. 

Podchodzę do porodu holistycznie, wiem jak ważne jest przygotowanie ciała i umysłu na dzień porodu i dalszą drogę macierzyństwa. Jestem doradcą laktacyjnym oraz trenerem hipnoporodu, dzięki temu stosuję różne techniki w przygotowaniu do porodu. Wiem jak ważna jest edukacja podczas przygotowania do tego ważnego momentu, dlatego dołączyłam do zespołu Momama i razem z całym zespołem wspieram kobiety w przygotowaniu do tej rodzicielskiej drogi. Dzięki naszej platformie kobiety każdego dnia mogą się edukować i mają dostęp do materiałów od najlepszych specjalistów.

Dlaczego poród boli i skąd bierze się ten ból?

Możliwe, że Cię zaskoczę gdy powiem, że głównym źródłem bólu podczas porodu są skurcze a nie tak jak myśli większość kobiet – rozciągające się krocze (to jest dopiero ostatnia faza porodu).

Są to skurcze macicy, których efektem jest wypychanie dziecka. Co ciekawe, skurcze macicy towarzyszą kobiecie podczas całego okresu ciąży. Dlaczego zatem to te porodowe odczuwane są jako ból? 

Skurcze porodowe mają swój charakter, są częste, długie i intensywne, a z każdą godziną ciało kobiety jest coraz bardziej zmęczone i odczuwa je coraz bardziej. Dodatkowo mogą być one potęgowane przez wiele czynników, które postaram Ci się przybliżyć w dalszej części wpisu.

 

Prof. Fijałkowski podał świetny przykład dlaczego te skurcze są takie ważne:

Jak odczuwane są skurcze porodowe?

Dla jednej kobiety będą to napięcia, fale, dla innej niewyobrażalny ból.
Czy to, jak nazywamy skurcze macicy, co o nich słyszeliśmy i co sami myślimy ma znaczenie?

Tak, ponieważ przygotowanie psychiczne i to, co myślimy o porodzie, ma bardzo duży wpływ na to co czujemy. 

Napięcie – kojarzy nam się z czymś niewielkim.

Fala – to coś, co się powtarza, narasta, coś co przychodzi i odchodzi.

Ból– kojarzy się źle, nie chcemy go czuć, nie chcemy by nas bolało.

Dlatego my z zespołem Momama nazywamy skurcz przyjacielem, który pomaga urodzić nam dziecko:)

Czy skurcze są bolesne?

Nie będę Cię okłamywać – TAK, jednak ból porodowy nie jest oznaką czegoś złego. Ten ból jest częścią fizjologicznego procesu narodzin dziecka, jest czymś naturalnym i znanym kobietom od wieków. Gdyby nie ten ból, nie wiedziałbyś, że rodzisz 🙂 Dodatkowo czując nadchodzący skurcz możemy pomóc dziecku odpowiednią pracą ciała. Dzięki temu unikniemy komplikacji. Tutaj bardzo istotny jest element przygotowania ciała już na etapie ciąży. Zwiększając elastyczność i siłę mięśni, Twój poród może mieć łagodniejszy przebieg i łatwiej będzie Ci zapanować nad bólem. Na platformie momama.pl znajdziesz specjalne treningi, przygotowujące do porodu ze zminimalizowanym bólem.

Najprościej mówiąc, na początku porodu ból często przypomina bóle menstruacyjne, a wraz z postępującą akcją porodową, skurcze są dłuższe i bardziej intensywne. 

Skoro już wiesz, że ból to przede wszystkim skurcze i główka napierającego dziecka masz 2 wyjścia:

  • stosować metody, które pomagają Tobie złagodzić ból,
  • stosować metody, które ułatwiają poród, pomagają dziecku i sprawiają, że nie tylko zmniejszy się ból ale także ryzyko komplikacji.

Oczywiście najlepszy scenariusz to taki, w którym zadbamy o obie te rzeczy.

Metody, które łagodzą ból dzielą się na farmakologiczne i niefarmakologiczne.
Może to być znieczulenie czy leki podane w szpitalu, ale także aromaterapia czy masaż.

Tych metod jest wiele a ich wady i zalety będziemy omawiać podczas warsztatów (link znajdziesz na dole strony).
Znajdziesz je również na naszym Instagramie lub na platformie momama.pl.

Czy znieczulenie podczas porodu wystarczy, aby ułatwić poród?

Zdecydowanie nie. Znieczulenie tylko zmniejsza odczuwany ból, ale nie pomaga dziecku wyjść na świat. Znieczulenie nie chroni również krocza przed urazem. Na to ma wpływ tylko praca Twojego ciała i głowy. Tylko Ty będziesz czuła, co się dzieje z dzieckiem i jak mu pomóc. Twoja wiedza na temat przebiegu porodu i odpowiednie ustawienie miednicy to klucz do udanego porodu.

Dlatego dzisiaj ważne jest dla mnie, abyś poznała metody, które zmniejszają ból porodowy ale również zapobiegają komplikacjom.

1. Zadbaj o odpowiednie nastawienie

Co gdybyś słyszała tylko te dobre opowieści porodowe? 

Czy wtedy bałabyś się porodu czy raczej czekała na niego z ekscytacją i radością? 

Ból kojarzy nam się z czymś negatywnym i przerażającym. Każdego dnia jesteśmy przyzwyczajeni do błyskawicznego likwidowania go łatwo dostępnymi lekami. 

Trudno się zatem dziwić, gdy podobnie nastawiamy się na ból podczas porodu.

Większość kobiet, gdy myśli o porodzie, to najbardziej obawia się bólu. Ta myśl może potęgować i rozwijać się jeszcze zanim kobieta zajdzie w ciążę. Wynika to w głównej mierze z przekazów filmowych czy z opowieści naszych babć. Czy wiesz, że porody pokazywane na filmach nie mają nic wspólnego z rzeczywistością? A nasze babcie rodziły w czasach, gdy położnictwo dopiero raczkowało?

Zespół Momama bazuje tylko na badaniach i wiedzy o sprawdzonej skuteczności.
Odchodzimy od porodów zmedykalizowanych i stawiamy na intuicję kobiety.


W odpowiednim nastawieniu do porodu pomoże Ci edukacja. Wybierając szkołę rodzenia postaw na taką, która ma najnowszą wiedzę potwierdzoną w praktyce. Wiele szkół nadal oferuje dostęp do nagrań, książek czy materiałów sprzed lat… 

Jeżeli szukasz sprawdzonej wiedzy to pod koniec tego wpisu znajdziesz link do naszych bezpłatnych warsztatów: Ból podczas porodu – jak sobie z nim radzić?

Zastanów się, dlaczego większość historii o porodach jest przysłonięta lękiem, niepokojem, strachem i spięciem zamiast zwrócić uwagę na fakt, że rodzi się dziecko, a Ty stajesz się matką.

Może czas to zmienić, bo gdybyś od zawsze słyszała, że skurcze pomagają Tobie i dziecku, że można je wykorzystać dzięki pracy ciałem, że nie ma się czego bać, to inaczej nastawiłabyś się na poród.

 Spośród tysiąca wiadomości jakie dostaję od Was każdego dnia wybrałam te “nieidealne” aby pokazać Ci jak wiele zmienia nastawienie i odpowiednie przygotowanie.

2.Kondycja ciała i aktywność fizyczna jako najsilniejszy środek przeciwbólowy.

Platforma momama.pl powstała z myślą o aktywności wśród kobiet w ciąży. Dopiero później stała się jedną z najlepszych szkół rodzenia w Polsce. Dlatego z pełną odpowiedzialnością, zawsze stawiamy na ruch. Twoje ciało, jeśli dobrze je przygotujesz w czasie ciąży, wykona tytaniczną pracę podczas porodu.

Przede wszystkim pamiętaj o ćwiczeniach oddechowo-relaksacyjnych. Nie od dziś wiadomo, że prawidłowe techniki oddechowe działają przeciwbólowo podczas porodu. Dobrze sprawdza się również aktywność fizyczna – ruch jest bowiem naturalną metodą radzenia sobie z bólem porodowym. Spaceruj, kołysz się, siadaj na piłce, dzięki czemu poczujesz się bardziej komfortowo. 

Zazwyczaj dolegliwości bólowe są odczuwane w pozycji leżącej, dlatego my tak bardzo zachęcamy Was do porodu w pozycjach inne niż leżąca na plecach. Zapoznaj się z pozycjami wertykalnymi, w których poród jest mniej bolesny. Dziś nie będziemy tego tłumaczyć, bo jest to bardzo obszerny temat. Wspomnimy o tym na nadchodzących warsztatach, jednak bardziej obszerne omówienie, wraz z przygotowaniem treningowym znajdziesz na naszej platformie momama.pl

Co możesz dla siebie zrobić?

Zapoznaj się dobrze ze swoim ciałem jeszcze w ciąży, zauważ zmiany, jakie w nim zachodzą. Przygotuj ciało do porodu, zwiększając jego elastyczność i poprawiając kondycję. Szczególnie mocno pracuj z miednicą, mięśniami dna miednicy oraz mięśniami krocza. To właśnie tamte części Twojego ciała będą miały największą pracę do wykonania. Kilka ćwiczeń pokaże Ci podczas warsztatów.

3. Wiedza jako klucz do dobrego porodu.

Czy słyszałaś kiedyś o błędnym kole zależności? Poznanie tego schematu pomoże Ci zrozumieć, dlaczego tak ważne jest zdobycie wiedzy na temat porodu. 

Strach potęguje napięcie, a napięcie potęguje ból. Każdy kolejny skurcz sprawi, że będziesz coraz bardziej się bała. Jeśli wpadniesz w błędne koło zależności, możesz przeżyć traumę i zapamiętasz tylko ból, zamiast cudu narodzin. Jak się przed tym uchronić? No właśnie… Sprawdzona wiedza i odpowiednie przygotowanie ograniczy Twój lęk. Zmniejszając lęk obniżasz napięcie ciała, a co za tym idzie, odczuwany ból.

Nadmierny stres oraz strach przed porodem i wszystkim, co z nim związane to coś, co może wzmagać dolegliwości bólowe a nawet hamować akcję porodową. Postaraj się więc odpowiednio nastawić na ten dzień i dobrze się do niego przygotować. Porozmawiaj z położną i omów wszystkie kwestie, które budzą Twoje wątpliwości i stresują Cię, dzięki czemu w momencie rozpoczęcia się akcji porodowej nie będziesz musiała już o nich myśleć. Przejrzyjcie wspólnie plan porodu, aby Twoja położna poznała Twoje oczekiwania. Nie jesteś w tym sama! Możesz to zrobić również z nami podczas cotygodniowych spotkań z położną na platformie momama.pl gdzie odpowiemy na Twoje pytania.

Podsumowując masz 2 możliwości:

Podejść do porodu z nastawieniem “że jakoś to będzie”, czytając fora, szukając odpowiedzi na własną rękę, bazując na swoich przekonaniach czy wyobrażeniach o porodzie. Lęk, strach, trwoga będą powodować napięcie całego ciała, a to potęguje ból. W tej sytuacji skupisz się na sobie i swoim bólu i zapomnisz o rodzącym się dziecku. Może to skończyć się tak, że nie będziesz widziała wyjścia z tej beznadziejnej sytuacji bo nie będziesz znała narzędzi i wiedzy jak sobie pomóc i co zrobić. Zapętlisz się w „błędnym kole” ból- lęk – napięcie, o którym mówiliśmy wcześniej.

LUB

Podejść do porodu świadomie, z wiedzą i przygotowaniem ciała i głowy.
Z nastawieniem na cudowne przeżycie niezależnie od przebiegu porodu. Bez lęku w swojej głowie, wyposażona w wiedzę o porodzie i możliwych komplikacjach, umiejętność relaksacji, świadomego oddechu. Jako kobieta silna i odważna, tak która się nie poddaje. A dlaczego? Bo wie, że jej postawa i to jak ona będzie reagować na poród ma wpływ na początek życia jej dziecka, na które czeka z upragnieniem

To Ty wybierasz, która droga jest dla Ciebie łatwiejsza.
Czego my jako zespół Momama chcemy Cię nauczyć i co chcemy, abyś zapamiętała?
  • Ból porodowy odgrywa w porodzie ważną rolę – informuje rodzącą o tym, co dzieje się z jej ciałem i mobilizuje ją do działania. Ten ból/skurcz/wysiłek jest po coś! Ma swój cel! 
  • Przygotowując wcześniej swoje ciało i głowę jesteś w stanie instynktownie reagować i sobie pomóc. Chodzi tutaj też o praktykę. Jeżeli wcześniej nie sprawdzisz możliwości swojego ciała i nie połączysz tego z wiedzą o porodzie możesz nie wykorzystać poznanych technik podczas porodu.
  • Korzystaj ze sprawdzonej wiedzy, bierz udział w webinarach i treningach dla kobiet w ciąży, zadbaj o aktywne uczestnictwo w szkole rodzenia. Poszerzaj swoją porodową wiedzę w miarę swoich możliwości. Poznaj swoje prawa podczas porodu i zaraz po nim.
  • Wszystko co zrobisz dla siebie w czasie ciąży, zaprocentuje podczas porodu i wpłynie na znaczne ograniczenie odczuć bólowych.

Czy wiedziałaś, że większość kobiet uważa, że wraz z przyjściem dziecka na świat, ból porodowy odchodzi w zapomnienie. Dlatego planują kolejną ciążę, a wspomnienie bólu jest zamazane i nie wpływa na decyzję o kolejnym dziecku. 

Czy to magia? 

Nie, to hormony i nasze mądre ciało! 

W czasie porodu organizm kobiety wytwarza endorfiny, które pełnią funkcję naturalnego środka znieczulającego. Istnieją jednak pewne dodatkowe niefarmakologiczne metody na złagodzenie bólu porodowego. Wszystkie te metody omawiamy szczegółowo na platformie momama.pl ale w ramach naszego mini kursu będziemy je również omawiać podczas webinaru.

 

Sposobem na radzenie sobie z bólem porodowym jest także przyjęcie środka znieczulającego (zwykle znieczulenie zewnątrzoponowe). Farmakologiczne metody łagodzenia bólu to częsty wybór kobiet, które panicznie boją się bólu lub które są już zmęczone wielogodzinną akcją porodową.
Jakie znieczulenie wybrać? Jakie są plusy i minusy znieczulenia zewnątrzoponowego? Czy lepsze są metody farmakologiczne czy niefarmakologiczne?

Na te wszystkie pytania odpowiemy już podczas warsztatów, w których powinnaś wziąć udział.

Zapisz się i dowiedz się jak radzić sobie z bólem i jakie będzie dla Ciebie najlepsze.

Widzimy się już 31 sierpnia o 11.00