Najważniejsze w tym tygodniu

Centralny układ nerwowy i płuca dziecka dojrzewają, a Twoje zawroty głowy i zmęczenie mogą zanikać. Twoje dziecko jest już na tyle dojrzałe, że nawet gdyby urodził się teraz będzie w stanie już samodzielnie oddychać! Ma już także wykształcone wszystkie inne ważne do życia organy.

8 miesiąc

3 trymestr

6 tygodni

Twoje dziecko jest już długości ananasa

45 cm

2150 gram

Rozwój dziecka

Robię się okrągły

Warstwy tłuszczyku Twojego dziecka – które pomogą regulować jego temperaturę ciała po urodzeniu – wypełniają się, powodując, że Twoje dziecko robi się okrągłe i pulchne.

Jeśli urodzę się w tym tygodniu…

Jeśli obawiałaś się przedwczesnego porodu , możesz odetchnąć z ulgą. Dzieci urodzone między 34 a 37 tygodniem życia, które nie mają innych problemów zdrowotnych, na ogół czują się dobrze. Mogą potrzebować krótkiego pobytu w inkubatorze i mogą mieć kilka krótkotrwałych problemów zdrowotnych, ale na dłuższą metę mają się tak dobrze, jak dzieci urodzone o czasie.

Zmiany u kobiety

Zmęczenie

W tym tygodniu może wrócić zmęczenie i senność z pierwszego trymestru. Jest to całkowicie normalne, biorąc pod uwagę ciężar dziecka oraz niespokojne noce z przerwami na toaletę.

Zawroty głowy

Jeśli długo siedzisz lub leżysz, nie wstawaj zbyt szybko. Krew może gromadzić się w stopach i nogach, powodując tymczasowy spadek ciśnienia krwi, co może powodować zawroty głowy .

Swędząca wysypka?

Możesz zauważysz swędzące czerwone kropki lub pręgi  na brzuchu, a być może również na udach i pośladkach. Swędzące ogniskowe grudki i pokrzywka ciężarnych występuje po 34 tygodniu i ustępuje po porodzie. Skonsultuj się z lekarzem w celu dobrania metody leczenia.

Obrzęki

Obciążony układ krwionośny oraz zastój wody może powodować obrzęki. Pamiętaj o ciągłym ruchu. Odpoczywaj z uniesionymi nogami. Ulgę może przynieść również kąpiel stóp w zimnej wodzie.

Porady i zalecenia

Poszukaj opieki

Jeżeli masz już dzieci albo zwierzęta, zastanów się kto mógłby Ci pomóc z opieką w pierwszym tygodniu po porodzie.

Przygotuj kącik i sprawdź bezpieczeństwo

Bez względu na to, gdzie śpi Twój maluch, ważne jest, aby było bezpieczne. Sprawdź ostre krawędzie. Upewnij się, że droga ewakuacyjna nie jest zastawiona. Sprawdź czy na podłodze,  pod meblami nie ma małych elementów. Upewnij się, że w zasięgu Twojego dziecka nie ma żadnych przedmiotów, które mogą mu zrobić krzywdę.

Uzupełnij zapasy

Narodziny dziecka to początek nowego życia a nie koniec świata. Uzupełnij swoje podstawowe zapasy, lekarstwa, przybory toaletowe. Nie kupuj produktów, których nie jesteś pewna albo nie potrzebujesz. Skorzystaj z naszej listy niezbędnych rzeczy.

Wizyta kontrolna

Nadszedł moment na kolejną wizytę kontrolną. Pamiętaj o badaniach krwi  moczu. Na tej wizycie powinno zostać wykonane badanie na obecność bakterii- paciorkowca. Pobiorą Ci wymaz z pochwy oraz odbytu. Jeżeli wynik wyjdzie dodatni, podczas porodu podadzą Ci antybiotyk.