BONUS
Problemy laktacyjne.
Dowiedz się jak ich uniknąć!
Czy wiesz, że w Polsce aż 54% kobiet karmi piersią, jednak tylko 6% kobiet karmi wyłącznie piersią w pierwszym półroczu?
Wiadomo, że są sytuacje w których kobieta nie może lub nie chce karmić wyłącznie piersią, jednak z Waszych wiadomości wynika, że wiele z Was nie zrezygnowałoby z karmienia wyłącznie piersią, gdyby nie problemy, jakie napotkały podczas laktacji. Ból w trakcie karmienia to jedna z najczęstszych przyczyn przerywania karmienia.
Pamiętaj, jestem zdania, że każdy rodzaj karmienia jest dobry, jeśli odpowiada Tobie i jest odpowiedni dla Twojego dziecka.
Dlatego teraz przybliżę Ci największe problemy laktacyjne i sposoby na walkę z nimi. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zrozumieć procesy, jakie zachodzą w Twoim ciele i nie zrezygnujesz z karmienia piersią od razu, gdy napotkasz pierwsze przeszkody.
Przedstawiam Ci najczęstsze problemy laktacyjne i sposoby na ich zminimalizowanie:
NAWAŁ
Jest to naturalny, fizjologiczny objaw, który pojawia się najczęściej w 2-6 dobie po porodzie- i trwa do 36 godzin. Piersi stają się przepełnione, ciężkie i mogą być bolesne. Nie lekceważ nawału pokarmu, ponieważ zaniedbany może doprowadzić do dalszych dolegliwości, jak zastój pokarmu, czy zapalenie piersi.
Co możesz dla siebie zrobić?
- przystawiaj dziecko do obydwu piersi podczas jednego karmienia, bez ograniczania długości ssania,
- odciągaj niewielkie ilości pokarmu przed i między karmieniami, jednak tylko do odczucia ulgi, nigdy do końca (!),
- po karmieniach stosuj zimne 20 minutowe okłady na piersi,
ZAPALENIE PIERSI
Jest spowodowany zaleganiem pokarmu w przewodach mlecznych, wynikiem czego pojawiają się objawy podobne do grypy. Ma trudny przebieg z bólem samoistnym piersi i zaburzeniami przepływu pokarmu. Poszczególne fragmenty piersią są zaczerwienione.
Jak możesz sobie pomóc?
- przed i/lub w trakcie stosuj delikatny masaż w stronę brodawki. Jeśli czujesz ból zrezygnuj z powyższych czynności,
- stosuj zimne 20 minutowe okłady po karmieniu,
- zmieniaj pozycje karmienia (wybierz pozycję biologiczną lub spod pachy) tak, aby bródka lub nos dziecka znajdowały się od strony zaczerwienionego fragmentu piersi,
- zwiększ ilość przyjmowanych płynów, a także zadbaj o zdrową i zbilansowaną dietę.
- przyjmij niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ),
- lekiem z wyboru jest ibuprofen.
ZATKANY KANALIK
Zatkany kanalik jest związany ze zwężeniem przepływu w zespole kanalików spowodowanych miejscowym, mikroskopijnym stanem zapalnym niezwiązanym z infekcją bakteryjną. Zatkanie zwykle nie dotyczy pojedynczego kanalika a raczej miejsca, w którym mogą znajdować się liczne kanaliki, które się przecinają.
Po czym rozpoznać zatkany kanalik? Najczęściej na brodawce pojawia się biały “strupek”, który zaczopowuje kanalik.
Jak możesz sobie pomóc?
- przystawiaj dziecko do piersi tak jak to robisz zazwyczaj,
- włóż do biustonosza waciki nasączone oliwą lub olejem kokosowym,
- ogrzej pierś termoforem lub ciepłym ręcznikiem i wtedy przystaw dziecko lub odciągnij mleko,
- dobrze dobrany, wygodny i nieuciskający biustonosz to Twój must have!
- zwiększ ilość przyjmowanych płynów,
- odpocznij, połóż się na drzemkę, wyeliminuj źródła stresu i niepokoju,
PODRAŻNIENIE BRODAWEK
Około 90% kobiet w początkowej fazie laktacji i w czasie połogu odczuwa dyskomfort brodawki sutkowej. Ta dolegliwość występuje w wyniku nieprawidłowego przystawiania maleństwa do piersi lub problemów w jamie ustnej dziecka. Często również ból spowodowany jest przyzwyczajaniem się brodawek do karmienia i powinien minąć do 14 dni. Pamiętaj, że poranione brodawki są sygnałem o nieprawidłowościach.
Co możesz dla siebie zrobić?
- staraj się jak najczęściej wietrzyć brodawkę,
- smaruj podrażnione miejsca swoim mlekiem lub czystą lanoliną,
- używaj muszli laktacyjnych,
- pomyśl o korekcie techniki karmienia i ocenie anatomii jamy ustnej dziecka. Tutaj niezbędne będzie wsparcie doradcy laktacyjnego.
ZASTÓJ POKARMU
Ta dolegliwość powstaje w wyniku przetrzymywania pokarmu. Może powodować dotkliwy ból, obrzmienie piersi, napięcie. Podczas tego problemu laktacyjnego możesz mieć poczucie, że piersi nie opróżniają się do końca, a dziecko jest niespokojne przy karmieniu. Nie lekceważ tej dolegliwości, ponieważ zaniedbany zastój może doprowadzić do zapalenia piersi.
Jak możesz sobie pomóc?
- prawidłowo i często przystawiaj dziecko do piersi,
- przed i w trakcie karmienia stosuj ciepłe okłady, które ułatwią wypływ mleka,
- w pierwszej kolejności podaj dziecku bardziej przepełnioną pierś,
- aby ułatwić dziecku uchwycenie brodawki z otoczką, odciągnij odrobinę pokarmu przed karmieniem, lub zmiękcz otoczkę palcami.
- po karmieniach stosuj 20 minutowe, zimne okłady, a między karmieniami okłady ze schłodzonych kompresów żelowych,
- nie zapominaj o biustonoszu, który musi być dobrze dobrany do Twoich piersi. Specjalista może zaproponować kinesiotaping – odpowiednią technikę plastrowania piersi, wspierającą wypływ pokarmu.
PŁASKIE BRODAWKI
Brodawki kobiece mogą mieć różne kształty i wielkość. Niektóre są wystające, inne płaskie, jeszcze inne wklęsłe. Bardzo często brodawki są błędnie diagnozowane jako wklęsłe. Jeśli jednak Twoje brodawki są płaskie/wklęsłe, pamiętaj, że nadal możesz karmić piersią.
Co możesz dla siebie zrobić?
- dobierz odpowiednią technikę karmienia,
- zwiększ elastyczność brodawki przed przystawieniem dziecka ( roluj brodawkę u podstawy),
- przed samym karmieniem na krótką chwilę przyłóż do piersi owinięte szmatką kostki lodu lub chłodny kompres w celu usztywnienia i lepszego uformowania brodawki,
- sięgnij po laktator, który odrobinę wyciągnie Twoje brodawki,
- przystawiaj dziecko jak najczęściej, pod wpływem ciśnienia wytworzonego podczas ssania brodawka wyciąga się,
- skorzystaj z pomocy specjalisty, który pomoże Ci dobrać odpowiednią pozycję karmienia.
A teraz kolejny BONUS!
Ponieważ wiedzy laktacyjnej jest tak dużo, postanowiłam dać Wam gotowy przepis na ból piersi. Przedstawiam Wam 5 sprawdzonych sposobów na łagodzenie bólu piersi:
- kompresy żelowe- użyte na ciepło, udrażniają przewody mlekowe i ułatwiają wypływ pokarmu. Użyte na zimno łagodzą ból i zmniejszają obrzęk przynosząc natychmiastową ulgę. Kompresy żelowe możesz stosować wraz z laktatorem inicjując wypływ pokarmu i redukując czas odciągania.
- opatrunki na brodawki- idealnie się sprawdzają, jeśli podczas karmienia poczujesz ból a na skórze pojawią się podrażnienia oraz ranki. Opatrunki przynoszą ukojenie nawet przy dużych zmianach, chociażby takich, jak ropień. Dzięki swoim składnikom opatrunki zapewniają idealne środowisko gojenia ran, głęboko je oczyszczają oraz mają działanie przeciwzapalne.
- lanolina- smarowanie nią brodawek ma działanie kojące i osłaniające przy nadwrażliwej i często pękającej skórze brodawek. Lanolina wspomaga regenerację i zapobiega odwodnieniu skóry. Wybierz czystą lanolinę bez dodatków.
- kompresy na brodawki- produkt łagodzi podrażnienia i opuchliznę brodawek sutkowych jednocześnie wspomagając naturalne procesy ich gojenia. Dzięki zdolności do neutralizowania szkodliwych mikroorganizmów, zapobiega pojawianiu się infekcji (np. zapalenia sutków).
- muszle laktacyjne – chronią podrażnione lub popękane brodawki sutkowe, przyspieszając ich leczenie.