Czujesz ból w ciąży? Mam na to sposób!
Ból w klatce? Problem z oddechem?

Powodują je napięte mięśnie przepony i międzyżebrowe.

Ból pośladka? Ból odcinka lędźwiowego?

To wszystko przez ograniczoną ruchomość w dolnym odcinku pleców.

Ból pachwin i okolic dołu brzucha?

To przez przeciążone więzadła i ścięgna, ze względu na rosnącą macicę.

Ból kolan, spuchnięte stopy?

Te dolegliwości spowodowane są brakiem ruchu i mobilności w stawach.

Pewnie zastanawiasz się czy aktywność jest na pewno bezpieczna w każdym tygodniu ciąży?

Tak, a nawet wskazana. Im wcześniej zaczniesz, tym lepiej dla Ciebie. Tym będziesz mieć więcej siły podczas porodu i macierzyństwa. Jeżeli realizujesz treningi przygotowane specjalnie pod kobiety w ciąży, to śmiało możesz je realizować w każdym tygodniu ciąży.
Pamiętaj, że cały czas mówimy o aktywności przeznaczonej dla kobiet w ciąży prowadzone przez specjalistów wyszkolonych w treningu z ciężarnymi. Te treningi mają na celu przygotowanie ciała do porodu, poprawienie elastyczności i ukrwienia ciała. Nie mają na celu modelowania sylwetki. Tylko takie treningi będą na 100% bezpieczne w ciąży.

Jak często powinnam ćwiczyć aby był efekt?

WHO zaleca umiarkowaną aktywność fizyczną u kobiet w ciąży każdego dnia przez min. 30 minut. Ale z mojego doświadczenia i pracy z ciężarnymi mogę Wam powiedzieć, że nawet przy treningach raz w tygodniu widzę ogromną zmianą i progres. Też zależy wszystko od tego, kto prowadzi trening. Ja zawsze staram się Wam wszystko tłumaczyć, abyście każdego dnia wprowadzały zdrowe nawyki, dzięki którym unikniecie bólu.

Jakie ćwiczenia polecasz na początek?

To pytanie pada najczęściej, jak zacząć? kiedy zacząć? od czego zacząć? Na Wasze potrzeby stworzyłam nawet trening o nazwie: “zacznij tutaj”. Zacznij teraz, już, dzisiaj, bo po co się dalej męczyć? Zacznij od łagodnych ćwiczeń typu: stretching (z ang. rozciąganie) lub trening typu zdrowe plecy. Śmiało możesz zacząć od treningów, które podarowałam Ci wyżej.

Co jeżeli podczas ćwiczeń napina się brzuch?

Chcę Wam o tym napisać i Was tutaj uspokoić, bo często mi to zgłaszacie jako obawę czy problem. To jest całkowicie normalne i musisz mi zaufać, że podczas dobrze przygotowanych treningów nic, absolutnie nic złego nie może się stać Tobie czy dziecku, a to, że będziesz czuła różne napięcia czy ciągnięcia jest związane ze zmianami jakie zachodzą w Twoim ciele. W ciąży nie ćwiczymy mięśnia prostego brzucha, ale mięśni w okolicach brzucha jest dużo więcej i to całkowicie normalne, że będą się napinać podczas ćwiczeń.

Jakich ćwiczeń unikać?

Jeżeli znasz się na treningu i ćwiczyłaś do tej pory na własną rękę, to wyłącz ze swojego treningu ćwiczenia zwiększające ciśnienie w jamie brzusznej, albo te o zbyt wysokiej intensywności: klasyczne brzuszki, planki (deski), pajacykim, skipy czy ćwiczenia z dużym ciężarem.
Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę postaw na treningi z instruktorem. Upewnij się, że osoba prowadząca trening specjalizuje się i ma kwalifikacje w treningu kobiet w ciąży (to, że była w ciąży o tym nie świadczy).

Gdzie szukać treningów dla kobiet w ciąży?

Dodatkowo mam dla Ciebie  rozwiązanie Twoich problemów czy obaw związanych z ciążą czy porodem. Pewnie już słyszałaś o platformie dla kobiet w ciąży momama.pl. Jest to mój autorski projekt, który stworzyłam przez ostatnie lata wraz z WAMI (tak, to kobiety ciężarne, takie jak Ty pisały nam czego potrzebują). Początkowo była to platforma tylko z treningami przygotowującymi do porodu, dzisiaj to również największa szkoła rodzenia online w Polsce.

Jeżeli chcesz przygotować się do porodu bez komplikacji, zadbać o siebie, czuć się dobrze w ciąży a co najważniejsze: po porodzie, to nie znajdziesz w tym momencie lepszego miejsca, które da Ci tyle dobrego w ciąży.
Dalej nie jesteś przekonana?
Zobacz co o nas przyszłe mamy które skorzystały z naszej platformy
Jeśli chcesz dowiedzieć się wiecej o nas i o tym jak możemy ci pomóc w Twoim macierzyńskie kliknij poniższy link