5 rzeczy wspierających laktację, które musisz skompletować w ciąży!

Witaj na blogu momama!

Skoro czytasz ten artykuł to znak , że dotarłaś do końca naszego wyzwania laktacyjnego!
Gratulacje przyszła mamo, masz teraz większa wiedzę, która ułatwi Ci karmienie.
Za chwilę dowiesz się jakich 5 rzeczy nie może zabraknąć w Twojej wyprawce.

Na wstępie chciałabym Ci tylko przedstawić najważniejsze informacje, których dowiedzieliśmy się od Was, społeczeństwa momama, czyli od tysięcy kobiet z całej Polski! 

Ankiety wskazały, że prawie każda kobieta rozpoczynająca swoją przygodę z laktacją napotyka na problemy. Jakie? 

  • Zastój pokarmu. 
  • Zapalenie piersi. 
  • Podrażnione brodawki. 
  • Nawał pokarmu. 

Większość z nich może wywołać poważniejsze konsekwencje, jak np. ropień piersi lub bakteryjne oraz grzybicze zapalenie piersi️. Dodatkowo ból utrudnia budowanie więzi z nowonarodzonym dzieckiem. 

Badania wskazują, że dzięki odpowiedniemu przygotowaniu oraz wiedzy możesz uniknąć problemów i zmniejszyć ból oraz stres. Problemy te omówiła z Wami wczoraj Daria ale na platformie momama.pl znajdziesz również inne webinary z Certyfikowanymi Doradcami Laktacyjnymi gdzie bardzo szczegółowo omawiamy problem oraz podajemy jego rozwiązanie. W związku z zakończeniem kolejnej edycji naszego wyzwania laktacyjnego otrzymałaś w mailu dostęp do wszystkich kursów naszej szkoły rodzenia za darmo przez 7 dni!

Możesz je też odebrać klikając TUTAJ.

To bardzo ważne aby być odpowiednio przygotowanym bo po narodzinach możesz nie mieć czasu na doszkalanie a problemy laktacyjne bardzo często prowadzą do rezygnacji z karmienia.

Co zyskuje Twoje dziecko karmione piersią? 

  • Mleko matki jest dostosowane indywidualnie do potrzeb i płci dziecka.
    Jest zmienne w zależności od jego stanu zdrowia oraz wieku. 
  • Mleko mamy posiada wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju Maleństwa. Jest też naturalnym środkiem wspomagającym odporność i wzmacniającym kości. 
  • Naturalne karmienie wspomaga prawidłowy rozwój aparatu mowy.
  • Dzieci karmione piersią mają lepszy zgryz i łatwiej kontrolują pracę języka.

Jednak pamiętaj! Karmienie piersią nie jest Twoim obowiązkiem. Ucinaj wszelkie przejawy terroru laktacyjnego.
To Ty decydujesz o sposobie karmienia swojego dziecka i każdy sposób będzie dobry, jeśli Ty będziesz się czuła komfortowo. 

Jedna z naszych położnych, Daria Waszkiewicz, edukator ds laktacji i mama dwójki dzieci przygotowała dla Was listę najbardziej przydatnych i niezbędnych gadżetów do karmienia:

1. Lanolina

Ratunek na popękane brodawki, który musisz mieć ze sobą już w szpitalu! Ale UWAGA! Lanolina lanolinie nie równa!

Czym się kierować wybierając najlepszy produkt? Przede wszystkim w składzie nie może znajdować się żaden składnik, który mógłby zaszkodzić dziecku jeśli zapomniałabyś zmyć ją z piersi przed karmieniem!

Dlatego zwracamy uwagę, żeby kupować czystą lanolinę, której nie trzeba zmywać przed przystawianiem malucha! Taki skład ma np. lanolina z firmy Medela czy Lansinoh.

2. Muszle laktacyjne

Idealne uzupełnienie kuracji lanoliną podczas nauki karmienia piersią!

Na początku brodawki mogą być podrażnione, a ocieranie się o stanik czy koszulę może to jeszcze pogorszyć.

Wtedy na ratunek polecamy osłonki na brodawki – ochronią sutki przed otarciami, pozwalają piersiom oddychać, a lanolinie swobodnie się wchłaniać!

3. Wkładki laktacyjne

Matki karmiące się z nimi nie rozstają! Pomagają w kontroli wycieków mleka pomiędzy karmieniami, dzięki nim czujesz się bardziej komfortowo! Możesz wybrać jedno lub wielorazowe produkty.

Najważniejsze, żeby materiał, z którego są wykonane być przewiewny! Nasze wskazówki: kształt ‘łezki” jest bardziej uniwersalny i lepiej dopasowuje się do większości biustów.

Zwróć także uwagę na mocowanie – dobrze kiedy wkładki mają taśmę, którą przyklejasz je do biustonosza, dzięki czemu nie przesuwają się pod bluzką.

4. Kolektor pokarmu

Znany jako “magiczna butelka”. Stosunkowa nowość na polskim rynku, która stała się absolutnym must have każdej karmiącej Mamy!
Dlaczego?
Bo kiedy poznasz już właściwości kobiecego mleka, to wiesz jak cenna jest jego każda kropla!
Kolektor pokarmu pomaga zbierać niespodziewane ilości mleka mamy. Jak? Podczas karmienia jedną piersią przystawiasz kolektor do drugiej piersi – dzięki temu zbierasz pokarm na zapas i nie marnujesz ani jednej kropli!

5. Termożelowe okłady ciepło – zimno

Wsparcie laktacji w sytuacjach kryzysowych!

Ciepłe lub zimne okłady pomagają zwalczać wiele laktacyjnych kryzysów. Na przykład okład stosowany na ciepło sprawdzi się przy obrzękach, zastojach piersi czy przy odciąganiu pokarmu, a stosowany na zimno łagodzi ból piersi i zmniejsza ich obrzęk.

Dobrze jeśli okłady mają kształt dopasowany do kobiecej piersi.

Teraz już wiesz, jak poradzić sobie z problemami laktacyjnymi, gdzie znaleźć sprawdzoną wiedzę od najlepszych specjalistów z całej Polski i gdzie szukać pomocy laktacyjnej! 

Więcej wiedzy laktacyjnej znajdziesz na platformie Momama, gdzie codziennie wraz z zespołem najlepszych specjalistów z całej Polski pracujemy nad dostarczeniem szczegółowych i aktualnych informacji w tematyce około ciążowej i połogowej.
Mamy w swoich szeregach najlepsze położne, ginekologów, doradców laktacyjnych i trenerów, którzy dbają o to, by Twoja ciąża i poród były bezpieczne i szczęśliwe! 

 Zarejestruj się na platformie Momama.pl, gdzie znajdziesz wszystkie pełne listy wyprawkowe wraz z omówieniem, webinary ze specjalistami przygotowujące do porodu i macierzyństwa, treningi dla kobiet w ciąży oraz bezpieczną rehabilitację poporodową.
Tylko dla uczestników webinaru dostęp za darmo przez 7 dni.

Chcesz wydrukować sobie tą wyprawkę? Nie ma sprawy!