Jak zacząć pracę z blizną?


Ten dział jest przeznaczony dla kobiet po cesarskim cięciu.

Dlaczego trzeba dbać o bliznę po CC?

Podczas cięcia cesarskiego przecięta zostaje skóra, tkanka podskórna, powięź oraz macica na długości 10-15 cm. Mięśnie brzucha są natomiast rozsuwane z częściowym przerwaniem tkanek pomiędzy nimi. Blizna, którą widzimy na wierzchu to nie wszystko. Jeżeli nic z tym nie zrobisz, zrosty powstające pod naszą skórą mogą nie tylko wpłynąć na kształt Twojego brzucha ale staną się przyczyną np. bólów kręgosłupa, podbrzusza, okolic pachwin a nawet dolegliwości bólowych w odległych rejonach ciała.

Dlatego ta ważna jest mobilizacja (masaż) blizny i jej okolic zaraz po zdjęciu szwów. W przeciwnym razie blizna będzie zassana a nad nią pojawi się wałeczek skóry.

W jaki sposób pracować z blizną?

Przede wszystkim razem z pierwszą wizytka u ginekologa warto zaplanować wizytę u fizjoterapeuty (najlepiej uroginekologicznego, który przy okazji sprawdzi stan Twoich mięśni dna miednicy).

Z blizna najlepiej pracować codziennie po około 5 minut. Dlatego fizjoterapeuci zalecają samodzielną pracę z blizną (poniższy kurs). Ma ona na celu uelastycznienie blizny oraz przywrócenie ruchomości okolicznym tkankom. Dzięki temu unikniesz bólu i uczucia ciągnięcia oraz poprawisz wygląd swojego brzucha.

Taki zestaw ćwiczeń przygotowała specjalnie dla Was nasza fizjoteraputka uroginekologiczna Anna Godula.

1. Zacznij od pierwszego filmiku gdzie dowiesz się najważniejszych informacji i zapoznasz się z pierwszym zestawem ćwiczeń

2. Następnie staraj się codziennie realizować Zestaw ćwiczeń przeznaczony od zdjęcia szwów do 6 tygodnia

3. Od 6 tygodnia realizuj na zmianę 2 zestawy ćwiczeń (Zestaw I i Zestaw II) do momentu aż blizna będzie w pełni ruchoma, bezbolesna i gładka.

4. Dodatkowo 2-3 razy w tygodniu wykonuj ćwiczenia wspierające bliznę.