POLKI RODZĄ BEZ LĘKU!

Lęk przed porodem – jak sobie z nim radzić?

Nazywam się Katarzyna Kowal i jestem założycielką platformy dla kobiet w ciąży Momama, z której skorzystało już prawie 6000 kobiet z całej Polski. Jestem również trenerką medyczną i edukatorką kobiet w ciąży i po porodzie oraz promotorką nowoczesnego położnictwa i ochrony krocza. 

Witam Cię na kolejnym już Mini Kursie z Momamą: POLKI RODZĄ BEZ LĘKU.

Tym razem zajmiemy się tematyką lęku przed porodem, który, jak się okazało, jest bardzo dużym problemem wśród kobiet ciężarnych. Poprzednie akcje spotkały się z ogromnym zainteresowaniem, dlatego postanowiłam nie zatrzymywać się i dalej szerzyć najnowocześniejszą wiedzę z tematyki okołoporodowej.

 

Dzisiaj pomożemy Ci oswoić się z tematem porodu. Gwarantuję, że otrzymasz sprawdzoną i rzetelną wiedzę bazująca na dowodach o sprawdzonej skuteczności. Dowiesz się, jak Twoje ciało i umysł mogą współdziałać, by poród był wydarzeniem radosnym, a nie traumą. 

 

Pomożemy Ci odkryć moc i siłę,
które towarzyszą kobiecie podczas porodu.

Zaufaj swojemu ciału,
pozwól naturze podążać swoją drogą.

Na platformie momama.pl wraz z zespołem naszych położnych i ginekologów, przekazujemy Ci najbardziej potrzebną wiedzę w przystępny sposób. Wszystko w naszej szkole rodzenia jest przedstawione jasno, krok po kroku. Nasze kursy są przygotowane tak, aby nie ominął Cię żaden aspekt przebiegu ciąży, przygotowania do porodu i połogu. W ramach Mini Kursu Momama możesz skorzystać bezpłatnie z wiedzy i doświadczenia naszych położnych i lekarzy. Jeżeli masz już dostęp do naszej platformy otrzymasz dodatkowe webinary do Minikursu.

Do stworzenia tego materiału zaprosiłam naszą wybitną położną – poznajcie Martę Mszanowską!

Cześć, tu Marta Mszanowska, jestem położną i od 18 lat pracuję na oddziale porodowym w jednym z poznańskich szpitali. Towarzyszę kobietom w tym ważnym dniu, jakim jest dzień porodu oraz pomagam im w przygotowaniu do tych chwil. 

Podchodzę do porodu holistycznie, wiem jak ważne jest przygotowanie ciała i umysłu na dzień porodu i dalszą drogę macierzyństwa. Jestem doradczynią laktacyjną oraz trenerką hipnoporodu, dzięki temu stosuję różne techniki w przygotowaniu do porodu. Wiem, jak ważna jest edukacja podczas przygotowania do tego ważnego momentu, dlatego dołączyłam do zespołu Momama i razem z całym zespołem wspieram kobiety w przygotowaniu do tej rodzicielskiej drogi. Dzięki naszej platformie kobiety każdego dnia mogą się edukować i mają dostęp do materiałów od najlepszych specjalistów.

Razem z Martą przeanalizowałyśmy tysiące scenariuszy porodowych
i postanowiłyśmy stworzyć zestaw gotowych rozwiązań,
które każdej z Was pomogą podczas porodu.
Chcemy Was przygotować na te najważniejsze momenty
abyście zobaczyły w nich to, co najlepsze.

KROK 1. Rodzisz też głową, więc zadbaj o odpowiednie nastawienie.

Lęk kojarzy nam się z czymś negatywnym i przerażającym. Trudno się zatem dziwić, gdy podobnie nastawiamy się na poród. Kobiety często boją się porodu, lęk ten pojawia się u zdecydowanej większości ciężarnych, zwykle w III trymestrze. 

I tak na przykładzie ciąży i porodu, kobieta, która odczuwa silny lęk w trakcie okresu okołoporodowego, może wyobrażać sobie, że ciąża nie będzie przebiegała prawidłowo lub, że poród będzie bardzo bolesny i stwarzający zagrożenie dla niej i dziecka.

Co ważne, takie sytuacje mogą się zdarzyć. Pomimo pozytywnych informacji o przebiegu ciąży i zdrowia maluszka nadal nie wystarczają one ciężarnej, aby mogła uspokoić emocje.

Dlatego warto wiedzieć, jak sobie pomóc, co można zrobić, aby poczuć się lepiej i cieszyć się ciążą i macierzyństwem.

Pomyśl, co gdybyś słyszała tylko te dobre opowieści porodowe? 

Czy wtedy bałabyś się porodu czy raczej czekała na niego z ekscytacją i radością? 


Większość kobiet, gdy myśli o porodzie, to najbardziej obawia się bólu. Ta myśl może potęgować i rozwijać się jeszcze zanim kobieta zajdzie w ciążę. Wynika to w głównej mierze z przekazów filmowych czy z opowieści naszych babć. Czy wiesz, że porody pokazywane na filmach nie mają nic wspólnego z rzeczywistością? A nasze babcie rodziły w czasach, gdy położnictwo dopiero raczkowało? 

Media karmią wyobraźnię przyszłych matek historiami o tragicznie zakończonych porodach naturalnych.
Informacja, że zmarło dziecko lub matka jest newsem, z którego żyją dziennikarze i wydawcy.
To, że w tym samym dniu urodziło się kilkaset zdrowych dzieci, których matki czują się doskonale, nikogo nie interesuje.

Dodatkowo nie lubimy tego co zmedykalizowane, wzbudza w nas to lęk. Większość z nas nie lubi szpitali czy badań. Czas ciąży i porodu został zmedykalizowany, a przecież poród jest fizjologią, czymś, do czego ciało kobiety jest przygotowane. Zespół Momama bazuje tylko na badaniach i wiedzy o sprawdzonej skuteczności. Odchodzimy od porodów zmedykalizowanych i stawiamy na intuicję kobiety.

Jako, że lęk często objawia się w odpowiedzi na sytuacje nowe i nieznane, jedną z podstawowych rzeczy, jaką można zrobić, aby go pokonać lub zmniejszyć jest poznanie tej niepewnej sytuacji czy wydarzenia. To samo dotyczy kobiet, które miały już doświadczenie z porodem, ale nie najlepsze. Warto przyjrzeć się każdej sytuacji też z drugiej strony.

Edukacja przedporodowa jest bardzo ważna,
ponieważ wiedza o tym, co dzieje się z ciałem
w trakcie kolejnych etapów porodu,
pomaga oswoić Wasz strach.


Wybierając szkołę rodzenia postaw na taką, która ma najnowszą wiedzę potwierdzoną w praktyce. Wiele szkół nadal oferuje dostęp do nagrań, książek czy materiałów sprzed lat… 

Jeżeli szukasz sprawdzonej wiedzy to pod koniec tego wpisu znajdziesz link do naszych bezpłatnych warsztatów: Poród: jak zmniejszyć ból, lęk i ryzyko komplikacji.

Zastanów się, dlaczego większość historii o porodach jest przysłonięta
lękiem, niepokojem, strachem i spięciem zamiast zwrócić uwagę na fakt,
że rodzi się dziecko, a Ty stajesz się matką.

 

Czas to zmienić! Może gdybyś od zawsze słyszała, że skurcze porodowe pomagają Tobie i dziecku, że można je wykorzystać dzięki pracy ciałem, że nie ma się czego bać, to inaczej nastawiłabyś się na poród.

Niestety kobiety, które oczekują pierwszego dziecka,
są szczególnie podatne na negatywne historie,
których słyszy się bardzo dużo od znajomych, w mediach czy w rodzinie.

Taki przewlekły stres wywiera niekorzystny wpływ na przebieg ciąży i porodu.
Dlaczego?

Narastający lęk związany z toczącym się porodem wpływa na wydzielanie hormonów i może utrudniać, przedłużać, a nawet zahamować akcję porodową.

Paniczny lęk przed porodem, i w jego trakcie, może nawet tak uniemożliwić kobiecie przebycie naturalnego porodu, że zakończy się on operacyjnie.   

Jeśli jednak rodzącej uda się zrelaksować, w jej organizmie uwalniają się tzw. hormony szczęścia: oksytocyna i endorfiny, które naturalnie łagodzą ból, umożliwiając rozluźnienie mięśni i wspierają akcję porodową, co ułatwia urodzenie dziecka. 


Podczas tego kursu będziemy Wam przedstawiać różne sytuacje z sali porodowej, które mogą wywoływać lęk. 

Oto pierwszy przykład:

 

❌ Relacja z porodu ciężarnej, która nie była przygotowana do porodu:

“Najgorszy szpital! Na sali przedporodowej nikt się mną nie interesował, czułam się samotna i nie wiedziałam co robić.”

 

✔️ Relacja z porodu ciężarnej, która była przygotowana do porodu:
“Wiedziałam, że pierwsza faza porodu to głównie mój czas z dzieckiem w ciszy i spokoju. Wiem, że lekarz i położna są potrzebni, gdy coś się dzieje, mogłam się rozluźnić i przygotować do dalszej pracy.”

Widzisz różnicę? Ta sama sytuacja,
ten sam przebieg porodu,inne odczucia.
Więcej takich przykładów będziemy omawiać na naszym Instagramie.
 Spośród tysiąca wiadomości (naprawdę jest ich tyle), jakie od Was dostajemy, wybrałam te “nieidealne” aby pokazać Ci, jak wiele zmienia nastawienie i odpowiednie przygotowanie:
KROK 2. Przygotuj ciało na pracę i zmiany

Platforma Momama powstała z myślą o aktywności wśród kobiet w ciąży. Dopiero później stała się jedną z najlepszych szkół rodzenia w Polsce. Dlatego z pełną odpowiedzialnością, zawsze stawiamy na ruch. Twoje ciało, jeśli dobrze je przygotujesz w czasie ciąży, wykona tytaniczną pracę podczas porodu oraz po nim.

Przede wszystkim pamiętaj o ćwiczeniach oddechowo-relaksacyjnych. Nie od dziś wiadomo, że prawidłowe techniki oddechowe pomagają dziecku oraz rodzącej podczas porodu. 

Dobrze sprawdza się również mobilność i kondycja. Fizjologiczny poród naturalny przebiega w ciągłym ruchu i współpracy mamy i dziecka. Aby pomóc dziecku wstawić się w kanał rodny spaceruj, kołysz biodrami, rozciągaj biodra i spięte mięśnie. 

Warto również przećwiczyć pozycje porodowe. Zazwyczaj ciężko ruszać biodrami w pozycji leżącej na plecach. Zapoznaj się z pozycjami wertykalnymi, w których poród jest mniej bolesny. W tym wpisie nie będziemy tego tłumaczyć, bo jest to bardzo obszerny temat. Więcej pokażemy Wam na nadchodzących warsztatach, jednak pamiętaj, że szczegółowe omówienie wraz z przygotowaniem ciała  znajdziesz na naszej platformie momama.pl.

Najlepszym dowodem na pozytywny wpływ aktywności jesteście Wy i tysiące Waszych opinii, które przesyłacie nam każdego dnia!
KROK 3. Zadbaj o odpowiednie wsparcie.

W szpitalu nie zawsze masz wpływ na wybór personelu, często jest to przydzielona położna/ lekarz. Jednak pamiętaj, że te osoby chcą Twojego dobra. Im także zależy na zdrowiu Twoim i Twojego dziecka oraz porodzie bez powikłań. Macie więc już wspólny cel. Czasami wystarczy uśmiech, krótka rozmowa by poznać personel i zbudować zaufanie. Plan porodu, który my, jako Momama, polecamy napisać, także może być punktem wyjścia do rozmowy z personelem i dobrej współpracy. Nie wiesz jak napisać taki plan? Na platformie znajdziesz wzór z omówieniem.

Poród dotyka najgłębszych, najdelikatniejszych, najbardziej intensywnych doświadczeń, a jego intymny charakter nie pozwala, aby wystarczył tylko personel, dlatego warto zastanowić się nad obecnością bliskiej Tobie osoby. Wybór osoby towarzyszącej nie powinien być przypadkowy czy podyktowany powszechnie panującą modą czy też stereotypami.

Poród z osobą towarzyszącą może przynosić liczne korzyści – dla rodzącej kobiety, dla relacji między partnerami, dla samego mężczyzny, jak i dla jego relacji z dzieckiem. Badania wskazują, że obecność na sali porodowej osoby towarzyszącej ma pozytywny wpływ na rodzącą i może wpłynąć na skrócenie czasu porodu.

Osoba, która będzie towarzyszyła rodzącej podczas porodu, powinna mieć przynajmniej podstawową wiedzę na temat przebiegu porodu oraz metod łagodzenia bólu porodowego, aby lepiej wspierać rodzącą. 

Mężczyźni stali się aktywnymi uczestnikami porodu, fizycznie i psychicznie wspierają swoje partnerki, uczestniczą w zajęciach edukacji przedporodowej czy zajęciach szkoły rodzenia, świadomie przygotowując się do wspólnego porodu. 

Platforma Momama także wspiera edukację osób towarzyszących i nie zapominamy o ich przygotowaniu do tego ważnego wydarzenia, jakim jest poród. Dbamy o to, by Twój partner, tak jak Ty, nie bał się porodu, a na sali porodowej wiedział, co robić i jak Cię wspierać byś czuła się bezpieczna i zaopiekowana. 

My, jako Zespół Momama także Cię wspieramy! Tworzymy kolejne kursy, webinary, spotykamy się z Tobą na żywo na platformie dwa razy w tygodniu, abyś mogła porozmawiać z położną, rozwiać swoje wątpliwości i przygotować ciało do porodu. Jesteśmy z Tobą w stałym kontakcie poprzez wiadomości w SM, trzymamy kciuki za poród i cieszymy się razem z Tobą, gdy już jesteś po i dzielisz się z nami swoją historią porodową. Po porodzie nadal Cię wspieramy w połogu i macierzyństwie, które, zdajemy sobie sprawę, nie zawsze jest łatwe.  

Odpowiednie wsparcie to też odpowiednie źródła wiedzy. Książki, kursy czy konsultacje z położną to ogromna pomoc w oswajaniu tematu porodowego. Zadbaj o to, aby była to sprawdzona i aktualna wiedza. Zespół Momama bazuje tylko na badaniach i dowodach o sprawdzonej skuteczności. Cały czas aktualizujemy nasze materiały i na bieżąco odpowiadamy na wszystkie Twoje potrzeby. 

Takie wsparcie oferujemy aktualnie bezpłatnie w ramach akcji: Polki rodzą bez lęku

Każdy może wziąć udział w Mini Kursie i ten wpis jest do tego wstępem.

Każdego dnia będziemy przybliżać różne historie porodowe, momenty w porodzie, których obawiacie się najbardziej.

Kluczowe momenty, które pokażemy Ci w dobrym świetle.

Zmniejszymy Twoje obawy i lęki.

Zmniejszymy również ból i napięcie w Twoim ciele, aby zmniejszyć ból porodowy.

📅 Całość zakończymy bezpłatnymi warsztatami 23 listopada o 11:00 
“Poród: jak zmniejszyć ból, lęk i ryzyko komplikacji?”
Na który Cię serdecznie zapraszamy!
Co będziemy omawiać?

Jak skutecznie planować wymarzony poród krok po kroku i egzekwować swoje prawa na porodówce.

Sposoby na uniknięcie nacięcia krocza.

Poznawanie inspirujących historii z porodówki oraz umiejętność skutecznej komunikacji z personelem szpitalnym, aby nasze prośby zostały wysłuchane.

Różne metody łagodzenia bólu – zarówno te naturalne, jak i farmakologiczne.

Cały kurs odbywa się na naszym Instagramie, a warsztaty odbędą się na Facebooku.
Obserwuj nasze story, oglądaj rolki, czytaj wpisy.
Czego my, jako zespół Momama, chcemy Cię nauczyć i co chcemy, abyś zapamiętała z tego wpisu?

Przyjrzyj się swoim przekonaniom na temat porodu, na przykład: “Dlaczego mówię, że jestem wrażliwa na ból, że sobie sama nie poradzę? Skąd one się wzięły i do czego mnie prowadzą?” Dobrze byłoby, żeby każda ciężarna zastanowiła się i doprecyzowała, czego konkretnie się boi:

bólu? Ból porodowy odgrywa w porodzie ważną rolę – informuje rodzącą o tym, co dzieje się z jej ciałem i mobilizuje ją do działania;

nieprzewidzianych zdarzeń? Dowiedz się więcej na temat różnych scenariuszy porodowych i przygotuj się na nie.

Przygotuj wcześniej swoje ciało i głowę. Chodzi tutaj też o praktykę. Jeżeli wcześniej nie sprawdzisz możliwości swojego ciała i nie połączysz tego z wiedzą o porodzie możesz nie wykorzystać poznanych technik tak, jakbyś chciała.

 

Korzystaj ze sprawdzonej wiedzy, bierz udział w webinarach i treningach dla kobiet w ciąży, zadbaj o aktywne uczestnictwo w szkole rodzenia. Poszerzaj swoją porodową wiedzę w miarę swoich możliwości. Poznaj swoje prawa podczas porodu i zaraz po nim. Pamiętaj, Twoja wiedza to Twój spokój. Wszystko co zrobisz dla siebie w czasie ciąży, zaprocentuje podczas porodu i wpłynie na znaczne ograniczenie odczuć bólowych.

Ten wpis jest tylko wstępem do Mini Kursu,
który aktualnie prowadzimy na naszym Insagramie momama_twojaciaza.


Do zobaczenia na naszym Instagramie i na naszym wydarzeniu!